Yaz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Yaz Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi

Saman nezlesi ya da yaz nezlesi olarak bilinen hastalığın tıptaki karşılığı alerjik rinit’tir. Grip ve soğuk algınlığı gibi virüslerin neden olduğu bir hastalık değildir. Yaz nezlesi çok sık rastlanan ve insanları bazen büyük sıkıntılara sokabilen bir rahatsızlıktır. Genellikle 20-30 yaş arasın bireylerde daha sık görülmektedir.

Yaz Nezlesinin Belirtileri Nelerdir ve Neden Olur?

Yaz nezlesi alerjik hastalıkların bir çeşididir. Ortaya çıkmasında bir çok sebep olabilmektedir ve genellikle çevresel faktörlerden ötürü bu rahatsızlık yaşanır. Bazı insanlarda ara sıra ya da mevsim geçiş dönemlerinde görülürken bazı insanlar bütün bir yıl yaz nezlesiyle baş etmek zorunda kalırlar.

Yaz nezlesinin grip ve soğuk algınlığından ayırt edici bir belirtisi yoktur. Ancak hastanelerde yapılan bazı testler ile alerjik olup olmadığı anlaşılabilir. Yaz nezlesinin en belirgin belirtileri burunda, gözde ve boğazda kaşıntı, sürekli göz ve burundan akıntı, hapşırma ve yorgunluk hissidir. Nadiren olsa da bazı hastalarda yüksek ateş de görülebilir.

Yaz nezlesinin oluşmasındaki en büyük etken ev tozları ve polenlerdir. Alerjik hastalıklara sahip insanların bağışıklık sistemi zayıf olduğundan her türlü yabacı maddeye karşı vücut hassaslaşır. Günlük hayatta maruz kalınan herşey kişide bu alerjik rahatsızlığa sebep olabilir. Evde yetiştirilen bitki, evcil hayvan tüyleri, bazı kumaşlar kişilerde yaz nezlesine neden olabilmektedir. Bazı insanlarda yaz nezlesinin daha uzun sürmesinin nedenlerinden biri kış aylarında kalorifer ve sobadan gelen sıcaklık ile ev tozlarında artış olmasıdır. Diğer bir nedeni ise bazı alerji hastalarının vücut direnci düşük olduğu için çevrelerindeki alerjen maddelere karşı daha duyarlı olmalarıdır.

Yaz Nezlesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yaz nezlesinin tedavisinin tıbbi ilaçlarla olması yerine alerjen maddelere karşı önlem almak veya evde doğal yöntemlerle geçmesini sağlamak tavsiye edilmektedir. Hastada giderek artan ya da şiddetli bir rahatsızlık varsa ciddi sorunlara neden olmaması için bir uzmana başvurmak da gerekebilir.

Yaz nezlesi geçirebilecek kişiler çevresindeki alerjen maddelere karşı önlem almalıdır. Bulunduğu ortamı sürekli havalandırmak (klima ya da diğer iklimlendirici cihazlar olması tavsiye edilmemektedir), tüylü evcil hayvanları beslememek, mantar oluşmuş ya da çürümüş bitkileri ortamda bulundurmamak, tüketilen gıdaların temizliğine dikkat etmek alınabilecek önlemler arasındadır.

Ihlamur, nane çayı gibi bitki çayları içmek, bol miktarda sıvı özellikle de su tüketmek, C vitamini almak, ılık duş ve dinlenmek yaz nezlesinin geçmesi için tedaviye yardımcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ