Yanlış Kaynamış Kırık Parmak

Yanlış Kaynamış Kırık Parmak

Alınan darbe ve hasarların sonucu olarak kemiklerde kırıklara sık rastlanır. Kemikte kırık ya da çatlak sorunu kendini şiddetli ağrılarla belli eder. Hissedilen ağrılar kişinin gündelik hayatını etkileyebileceği gibi kırıktan ötürü hareket kısıtlılığı sorunu da yaşanır. Kırık bölgedeki eklemler rahat hareket ettirilemez ve sancılı bir dönem başlar. Kırık olduğu düşünülen durumlarda hiç vakit kaybetmeden uzman doktora başvurulmalıdır.

Yanlış Kaynayan Kemik Nasıl Düzeltilir?

Kemik kırıklarında genellikle alçı ya da cerrahi operasyonlarla tedavi sağlanır. Daha çok alçı yöntemi kullanılır. Alçıya alınan bölgede kırığa bağlı olarak alçının kalma süresi değişiklik gösterir. Alçı sayesinde kemiklerin kaynaması tetiklenir. Ancak kimi zaman gerek doktor hatası gerekse alçılı dönemde hastanın bir takım kurallara uymamasından ötürü yanlış kaynama sorunu baş gösterir. Kemiklerdeki yanlış kaynama, kişinin hareket fonksiyonunu olumsuz etkiler. Ciddi anlamda hareket etmekte zorluk yaşanabilir. Bu durumda doktor muayenesine gidilmeli ve kaynayan kemik tekrar tedavi edilmelidir.

Yanlış kaynayan kemik tedavisinde hasta uyutulur ve kırık bölge açılıp incelenir. Yanlış kaynayan kırık bölgesi düzeltilir. Ardından kırık plak ve vidalarla tutturulur. Kemiğin tekrar kaynaması beklenir. Bu kimi zaman parmak, kol ve bacak kırıklarında görülebilmektedir. Kemiklerdeki yanlış kaynamayı önlemek için alçı aşamasında doktorun tavsiyeleri dinlenilmeli ve kırık bölge alçıdan çıkarılmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ