Yanık Sonrası Su Toplaması

Yanık Sonrası Su Toplaması

Yanık sonrası su toplaması, sık görülen reaksiyonlar arasında yer almaktadır. Su toplaması yanığın derecesine göre farklılık göstermektedir. Çok ciddi bir sağlık problemi olan yanıkların iyi tedavi edilmesi ve tedavi süresi boyunca çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Vücudun çok aşırı sıcaklara maruz kalması durumunda çeşitli bölgelerde ortaya çıkan yanıklar ciddi bir tedavi süreci gerektirmektedir. Yanıklar oluşan yanığın şiddetine göre derecelendirilmiştir. Her derece yanıkta farklı reaksiyonlar ortaya çıkar ve bu derecelere göre yanıklar farklı yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Yanık Dereceleri Nelerdir?

1.Derece Yanıklar

1. derece olarak nitelendirilen yanıklar, yüzeysel bir yanık türüdür. Çok ciddi ağrılara neden olmayan 1.derece yanıklar genellikle cildin kızarmasına neden olmaktadır. Birinci derece yanıklarda tedaviye gerek yoktur. Ciddi olmayan bu yanıklar genellikle 2 ile 3 haftalık süre içinde kendi kendine geçmektedir.

2. Derece Yanıklar

İkinci aşama olarak görülen yanıklar daha ciddi yanıklara göre nitelendirilmiştir. Bu tarz yanıklarda cildin derisinin belirli bir kısmı zarar görmüştür. Bu yanıklarda su toplaması sıklıkla görülür. Su toplamalarında kişinin bu kısımlara temas etmemesi ve su toplanan kabarcıkları patlatmaması önerilmemektedir. Bu durum kişide büyük acılara ve ciltte iz kalmasına neden olacaktır.

3. Derece Yanıklar

Yanıkların en ciddi olduğu evre 3.derece yanıklarıdır. Büyük bir kaza sonucu oluşan bu yanıklar da ciddi bir tedavi gerekmektedir.3. derece yanıklar da cildin büyük bir kısmı zarar görmüştür. Gözle görülür reaksiyonlara neden olan 3.derece yanıklarda cilt beyaz bir hale bürünür. Bu yanıklarda iyileşme 2 ile 3 hafta arasında olmaktadır. Gerekli durumlarda kişinin cildine deri yaması yapılabilir. Bu dönem doktor kontrollerine çok önem verilmelidir.

Yanık Sonrası Su Toplama Nasıl Tedavi Edilir?

Yanık sonrası meydana çıkan su toplamaları, genellikle 2. derece yanıklar sonrasında görülmektedir. Su toplanan bölgelerde ufak, kırmızı şişlikler ortaya çıkmakta ve temas edildiği anda kişiye ağrı vermektedir. Kişinin su toplanan bu yerlere temas etmemesi ve hava alması için herhangi bir ürünle kapatmaması gerekmektedir. Bölgedeki kabarcıkların soyulmaması da ciltte iz bırakmaması açısından oldukça önemlidir.

  • Yanık sonrası görülen su toplamalarına iyi gelen yöntemlerden birisi soğuk kompres uygulaması olacaktır. Beze saracağınız buz ile su toplanan bölgeye soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz. Yaranın açık olması durumunda ise soğuk kompres uygulaması yapmak iyi bir yöntem olmayacaktır.
  • Yanık sonrası su toplamaları için doktorun önerdiği ilaçların kullanılması gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ