Uzak Gözlüğü Sürekli Takılmalı mı?

Uzak Gözlüğü Sürekli Takılmalı mı?

Uzak gözlüğü, uzağı görmeden sıkıntı çeken kişilerin göz tedavisi için kullandığı bir yöntemdir. Gözünde sağlık sorunu olan kişilerin çoğunda gözlük takılması tavsiye edilir. Bu şekilde gözün daha fazla bozulması ve göz numarasının artması engellenmek istemektedir.

Çoğu kişi ise gözlük takmayı gereksiz bir detay olarak görür ve yalnızca belirli zaman dilimlerinde kullanır. Bu şekilde kullanım yapmanın göze herhangi bir faydası yoktur. Kişinin uzağı ya da yakını net görememesi sık görülen sağlık sorunları arasında yer alır. Uzağı net göremeyen kişilere sorunu gidermek için uzağı gören gözlük, yakını net göremeyen kişiler için ise yakınlaştırıcı gözlük kullanımı tavsiye edilir. Bu gözlüklerin sürekli takılması önemlidir. Dinlendirici gözlükleri ise yalnızca kitap okurken ya da bilgisayar başında iken kullanmak yeterli olacaktır.

Uzağı Görememe Problemi Neden Olur?

Bazı kişiler uzağı görmede problem yaşar. Bu durum tıp dünyasında miyop olarak adlandırılan bir göz sorunudur. Miyop sorunu günümüzde birçok kişide görülen bir sağlık sorunudur ve birçok nedene bağlı bir biçimde gelişebilmektedir. Bu sorunda göz ışığı kırar ve görmeyi engeller ve bu nedenle sağlık sorunu bir kusur olarak adlandırılır.

Kişinin 2 metreden ötede duran şeyleri görememesi durumu miyop olarak adlandırılmıştır. Miyop kalıtsal özelliği olan bir kusurdur. Miyop sorunu 8 ile 12 yaş arası çocuklarda sıklıkla görülür ve tespit edilir. Miyop sorununda kişinin uzağı görememesinin yanı sıra gözlerini kısarak bakması ve odaklanmaya çalışması nedeniyle baş ağrısı ve göz yorgunluğu gibi belirtiler sıklıkla görülür.

Miyop Nedenleri Nelerdir?

Miyop sorununa neden olan çok sayıda etken vardır. Bu etkenler arasında şunlar yer alır:

  • Miyop sağlık sorununun en büyük nedenlerinden birisi gözde meydana gelen uzunluk değişimleridir. Bu değişimlere bağlı olarak kişiler uzağı görmede sorun yaşayabilirler.
  • Miyop nedenlerinden bir diğeri ise kornea ya da merceğin ışığı kırma gücünün normale göre çok daha fazla olmasıdır. Bu durum sık görülen bir sorundur.
  • Miyop sebepleri arasında yaşlılık da yer alır. Bu durum zaman içinde uzağı görememeye neden olabilir.
  • Miyop kalıtsal bir hastalıktır. Ailesinde miyop sorunu olan kişilerde de bu sağlık sorunu ortaya çıkabilir.
  • Şeker hastalığı ve katarakt sorunu olan kişilerde de sonrasında miyop gözlenebilir.

Miyop Nasıl Tedavi Edilir?

Miyop hastalığının tedavi edilmesi için en çok 3 yöntem tercih edilir. Bu yöntemler arasında gözlük, lens ve son yöntem olarak ameliyat ile tedavi yer almaktadır. İlerleme durumunda ameliyat son çare olarak tercih edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ