Uyuşma ve Sararma

Uyuşma ve Sararma

Vücutta uyuşma ve karıncalanma sorunu kendini iğne batıyormuş hissi şeklinde belli eder. Uyuşma, karıncalanma hissinin en bilindik nedenlerinden biri sinir sıkışması veya sinir hasarıdır. Sinirlere alınan darbeler ve sinirlere uzun süreli uygulanan baskı ve kuvvet uyuşma sorununu doğurabilmektedir. Meydana gelen karıncalanmayla birlikte yanma hissi de oluşabilmektedir. Daha çok el ve kolda görülen uyuşma sorunu vücudun çeşitli bölgelerinde de meydana gelebilmektedir.

Elde Uyuşma ve Sararma Nedenleri Nelerdir?

Raynaud Sendromu

Ortam sıcaklığının düşük olması halinde parmakların soğuması, üşümesi durumudur. Raynaud sendromunda kollara kan taşımakla görevli arterler daralır ve uyuşma meydana gelir. Üşümenin etkisiyle birlikte ellerde sararma şikayetine rastlanabilmektedir. Uyuşma ve sararmanın nedeni raynaud sendromu olabilmektedir. Ancak daha doğru ve kesin teşhis için mutlaka doktora gidilmeli, gerekli tetkikler detaylı yapılmalıdır.

Sinir Hasarı ve Sıkışması

Sinirlere alınan darbe sonucunda oluşan hasarlar, karıncalanmayı tetikleyicidir. Aynı şekilde sinir sıkışması sorunu da karıncalanma sorununun nedenleri arasındadır. Uzun süre sinirlere baskı ve kuvvet uygulanması da karıncalanma problemine sebebiyet verebilmektedir.

Dolaşım Bozukluğu

Kan dolaşımındaki bozukluklar, vücudun uç bölgelerine yeterince kan gitmesine engel olmaktadır. Tam anlamıyla kanın ulaşmadığı bölgelerde ise uyuşma ve karıncalanma sorunları baş göstermektedir. Dolaşım sistemindeki bozukluk kalp rahatsızlığı gibi ciddi sorunların habercisi olabileceğinden ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Vitamin Eksikliği

Yetersiz ve dengesiz beslenmenin sonucu olarak vitamin eksikliği baş gösterir. Vitamin eksikliği ise sinir hücrelerinin tam olarak beslenememesine neden olduğundan, uyuşma problemine yol açabilmektedir. Hem oluşabilecek diğer rahatsızlıklar için hem de uyuşma sorununu önlemek için yeterli ve dengeli beslenmekte fayda vardır.

Alkol ve Sigara Kullanımı

Alkol ve sigaranın sağlığa zararları saymakla bitmez. Alkol ve sigara kullanımı sinir hasarına sebebiyet verir ve zamanla hissizliğe neden olabilmektedir. Bu durumda ise vücutta uyuşukluk problemi baş gösterebilmektedir.

Vücutta uyuşma ve sararma ciddi sağlık sorunlarının habercisi niteliğinde olabilmektedir. Bu yüzden sorunlar ihmal edilmemeli ve mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ