Uykuya Dalamıyorum Ne Yapmalıyım?

Uykuya Dalamıyorum Ne Yapmalıyım?

Uykusuzluk problemi, ciddi sorunların habercisi olabilir. Bu nedenle uyku sorunu yaşayan, uykusu gece boyunca sürekli bölünen ya da uykuya dalma konusunda sorun yaşayan kişilerin bu konuyu araştırması ve gerekli adımları uygulaması gerekir.

Uykusuzluk, bazen de daha başka rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir ki bu gibi durumlarda tıbbi ya da psikolojik destek gerekebilir.

Uykusuzluk Nedenleri Nelerdir?

  • Gündüz saatlerinde aşırı şekilde uyku bastırması, buna bağlı olarak görülen uyuklama durumu, horlama ve sürekli yorgunluk gibi nedenler uyku apnesi belirtileridir. Uyku apnesi, uykusuzluğun temel nedenlerinden bir tanesidir.
  • Oturma ya da uyku sırasında, bakarda rahatsızlık hissi, hareketsizlikten duyulan rahatsızlık ve bacağı hareket ettirme ihtiyacı duyma gibi belirtilerle ortaya çıkan huzursuz bacak sendromu, aynı zamanda bacakta karıncalanma, uyuşma gibi belirtilere de sahiptir. Bacak hareket ettirildiğinde kişi kısmen rahatlar. Bu rahatsızlık, uykunun bölünmesine ve kişinin verimsiz bir uyku evresi geçirmesine neden olur.
  • Gündüz saatlerinde kesik ve kısa süreli uyku atakları ile ortaya çıkan narkolepsi rahatsızlığında, halüsinasyon ve rüya görülen bir durumdur. Kaslarda gülme ya da kızgınlık durumlarında kontrol kaybı ve uyandıktan hemen sonra bir süre hareket edememe hali olarak tanımlanmaktadır.

Kişi; aşağıdaki durumlarda mutlaka doktora gitmeli ve tedavi olmalıdır:

  • Kalp rahatsızlığı ya da depresyon gibi nedenlere bağlı uykusuzluk,
  • Uyku esnasında nefes alamama ya da aşırı derecede horlama,
  • Günlük aktiviteler sırasında bir anda uykuya dalma,
  • Sürekli olarak hissedilen yorgunluk hali.

İyi Bir Uyku İçin Ne Yapılmalı?

  • Uykusuzluk sorununun çözülmesinde eğer tıbbi bir sebeple uykusuzluk söz konusu değilse, bir düzen oturtmak son derece önemlidir. Gün içinde kısa uykularla uykuyu almak yerine gece uykusuna ağırlık vermek, stresten uzak durmak, yatmadan önce hafif egzersizlerle vücudu uykuya hazırlamak etkili olacaktır. Yatak odasında ışık kullanılmaması idealdir, ancak bu mümkün değilse kullanılan ışık mutlaka loş bir ışık olmalıdır.
  • Akşam öğününde hafif besinler tüketilmesi, yatak odasının ses almaması, renk seçiminin ruhu dinlendiren şekilde yapılması da önemli detaylardır ve dikkate alınmalıdır. Uyku öncesinde dinlendirici bitki çayları tüketilmesi, kafein içeren içeceklerden kaçınılması, nikotin içeren zararlı alışkanlıklardan uzak durulması (özellikle uyku öncesinde) da uyku kalitesini artıran diğer detaylardır.
  • Uyku öncesinde ılık su ile alınacak kısa bir duş, bedenin gevşemesini ve uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır. Aynı şekilde, uykudan hemen önce bir bardak ılık süt içmek de aynı etkiyi yaratır ve uykuya dalmayı kolaylaştırır. Bunlara ek olarak yastık ve yatak seçimi anatomik yapıya uygun olarak seçilmeli, oda sıcaklığı ideal ısıda olmalıdır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ