Uykusuzluk Baş Döndürür mü?

Uykusuzluk Baş Döndürür mü?

Uykusuzluk, fiziksel ve ruhsal olarak kişiye sorun yaratan durumların başında gelir. İnsan bedeninin uykuya her canlı gibi ihtiyacı vardır ve bu sağlanmadığında çeşitli sorunlar orta çıkmaktadır. Alışılmış uyku düzeninin değiştirilmesi, iki üç gün üst üste uykusuz kalınması, bireyin denge sorunu yaşamasına dahi neden olabilmektedir. Vücudun dengesi, farklı merkezlerce yönetilir. Ancak her defasında hangi merkezden kaynaklandığı kısa zamanda ortaya çıkmayabilir.

Genel olarak bu denge sisteminin bozulmasına etki eden faktörler arasında uykusuzluk ilk sırada gelmektedir. Uykusuzluk dışında, virüsler ve enfeksiyonlar, alerjiler, travmalar da sebepler arasında sayılmaktadır.

Baş Dönmesi Nedenleri Nelerdir?

  • Uykusuzluk, baş dönmesinde tetikleyicilerden bir tanesidir. Uyku düzeninin bozulması aynı zamanda bireyde stres seviyesinin yükselmesini de olumsuz yönde etkilemektedir.
  • Uygulanan diyet programlarının bünyeye uygun seçilmemesi, beslenmede düzensizlik ya da sağlıksız beslenme, hem vücut sağlığını hem de dengesini bozabilmektedir.
  • İç kulakta meydana gelen “kristallerin yerlerinden oynaması” olarak ifade edilen durum, vertigo adı verilen rahatsızlığa neden olabilmektedir. Vertigo teşhisi konan kişilerde günün herhangi bir saatinde baş dönmesi krizleri ortaya çıkabilmekte, kişi kendini aşırı derecede yorgun da hissedebilmektedir.
  • Baş bölgesine alınan sert darbeler de beynin dengesini bozabilmekte ve baş dönmesine yol açabilmektedir.
  • Ciddi sağlık sorunlarının bir belirtisi olarak da baş dönmesi rahatsızlığı ortaya çıkabilir. Nadiren görülen bir durum olsa da ur oluşumları da ilk aşamada baş dönmesi ya da baş ağrısı ile kendini gösterebilmektedir.

Baş Dönmesi Tedavisi

Baş dönmesine neden olan etmenler tespit edildikten sonra, genellikle bireyin durumuna uygun olarak doktor tarafından ilaç kullanımıyla tedaviye başlanır.

  • Vertigo gibi bir rahatsızlık söz konusu ise, ilaç kullanımı baş dönmesinde daha fazla tetikleyici etkiye yol açabilir. Aynı zamanda bu tip rahatsızlıklarda kişinin aylarca tedavi görmesi gerekebilmektedir.
  • Beslenme düzeni, vücuda vitamin ve mineral alımı, baş dönmesinde önemli bir yere sahiptir. Mutlaka sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı oluşturulması ve bu programa riayet edilmelidir. Çay, kahve gibi tein ve kafein içeren gıdaların tüketilmemesi, alkol kullanımından kaçınılması da baş dönmesi tedavisi için son derece önemlidir.
  • Baş dönmesi probleminin çözümünde, stresten uzak durmak da oldukça önemlidir. Kişi, strese yol açan faktörlerden olabildiğince uzak kalmalıdır. Stres yalnızca baş dönmesinde değil, genel olarak çağımızda ortaya çıkan hemen her hastalıkta etkili bir rol oynamaktadır. Çağımızın gün geçtikçe stres seviyesinde artış göstermesi, stresten uzak kalmayı her ne kadar zorlaştırsa da, bireysel olarak bu konuda bazı şeyler yapılabilir. Bir hobi edinmek, aşırı stresli bir çalışma hayatını tercih etmemek gibi. Aynı zamanda uykunun düzenli ve gerektiği kadar alınmasına da dikkat edilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ