Üşütmek Adet Düzensizliği Yapar mı?

Üşütmek Adet Düzensizliği Yapar mı?

Adet düzensizliğine etki eden çok sayıda faktör bulunur. Bu faktörler arasında en merak edilenlerden birisi de kişinin üşüttüğünde adet düzensizliği olup olmayacağıdır. Kişi herhangi bir nedene bağlı biçimde üşütürse bu durumda adet döneminde farklılıklar oluşabilir. Birkaç günlük değişimler bu sebebe bağlı biçimde ortaya çıkabilir. Bununla birlikte adet düzensizliğinin tek nedeni üşütme olmayacağı için kişinin doktora giderek hastalığı araştırması mantıklı bir işlem olacaktır.

Üşütünce Adet Gecikir mi?

Kişi hava şartlarında uygunsuz giyindiğinde ya da farklı birçok sebebe bağlı biçimde üşütebilir. Bu durum sadece kışın değil yaz aylarında da karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur. Bu durumda kişinin soğuk algınlığı, grip gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalması da mümkün olacaktır. Üşüten kişilerin adet dönemlerinde de belirgin farklar oluşabilir. Bu durum adet gecikmesine neden olmakla birlikte adet döneminin normale göre çok daha şiddetli bir biçimde gerçekleşmesine sebebiyet vermektedir. Kişi bu dönemlerde dikkatli bir biçimde hareket etmelidir.

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Adet gecikmesine neden olan tek sebep üşütmek değildir. Bunun dışında daha birçok faktör etkili olur. Bu faktörler arasında şunlar yer alır:

1-)Hamilelik

Adet gecikmesi denildiğinde çoğu kişinin aklına gelen ilk ihtimal genellikle hamilelik olur. Kişi hamileliğini çoğunlukla bu şekilde anlar. Hamileliğin belirtileri bununla sınırlı değildir. Kişinin adet gecikmesinde hamilelik sebep olarak görülüyorsa bir an önce doktora gidilmelidir.

2-)Yaşam Tarzı

Kişinin adet döneminde meydana gelen düzensizliklerin diğer bir sebebi de yaşam tarzıdır. Kişinin aşırı kilolu olması, kilo kaybı yaşaması ya da çok aşırı spor yapması adet dönemi üzerinde oldukça etkilidir. Kişi bu dönemde adet döneminde gecikmelerle karşılaşabilir.

3-)Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol haplarının kullanım amacı kişiyi istenmeyen bir hamilelikte korumasıdır. Bu hapların etki etmesi için düzenli bir biçimde kullanılması gereklidir. Düzenli biçimde kullanılan doğum kontrol haplarının ise bir takım yan etkileri bulunur. Bu yan etkilerden birisi de adet düzensizliği yapmasıdır. Kişi gerekirse doktora giderek farklı bir doğum kontrol yöntemi tercih etmelidir.

4-)Tiroid Hastalıkları

Tiroid hastalıkları da adet düzensizliklerinin belli başlı sebepleri arasında yer almaktadır. Kişinin bu dönemde sağlığı için kullanmakta olduğu ilaçlar da zaman içinde adet düzensizliklerine ve gecikmelerine yol açabilmektedir.

Adet Düzensizliği Nasıl Tedavi Edilmeli?

Adet düzensizliği sorunu olan kişilerin tedavi için acil olarak uzman bir doktora danışması gereklidir. Bu şekilde sağlık sorununa uygun bir tedavi yöntemi belirlenecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ