Tuvaletimin Geldiğini Hissetmiyorum

Tuvaletimin Geldiğini Hissetmiyorum

Vücudumuzun besinlere ve sıvı maddelere ihtiyacı olduğu kadar bu maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına da gerek vardır. Vücut dışarıdan aldığı malzemelerden yararlanabileceği tüm vitaminleri, mineralleri absorbe eder. Tüm bu emilim sonrasında vücudun ihtiyacı olmayan posa olarak adlandırılan artık madde geriye kalır.

Bu artık maddeler kalın bağırsaktan anüse gelir. Anüs dış ortama açılır ve bu şekilde insan dışkılama yaparak vücuttan artık maddeleri uzaklaştırır. Dışkılama bazı kişilerde problem olabilir. Örneğin kimi kişiler tuvaletimin geldiğini hissetmiyorum diyerek doktora başvurabilir. Bu sorunun altında yatan birçok rahatsızlık var olabilir.

Tuvaletinin geldiğini kişinin hissetmemesinin altında yatan ilk sebep bağırsaklarda meydana gelen bir problem olabilir. Kalın bağırsaklarda meydana gelen tembelleşme ya da tümör oluşumu bu duruma sebep olabilir. Aynı zamanda anüste meydana gelen patolojik bir problemde kişinin dışkılamasını hissetmemesine ya da dışkılama problemi yaşamasına sebep olabilir.

Son yıllarda yoğun yaşam koşulları kişinin aşırı stresli bir yaşantı sürmesine sebep olabilir. Yapılan araştırmalara göre aşırı stresli yaşam süren ve kendine yeterince vakit ayıramayan bireylerin tuvaletlerini yapma konusunda ciddi problemler yaşadığı kanıtlanmıştır.

Küçük çocuklarda tuvalet eğitimi verilirken, çoğu zaman çocuk altına yaptığında tuvaletimin geldiğini hissetmedim der. Kimi zaman bu cümle doğrudur. Özellikle gece çocukların altına kaçırması rüya esnasında gerçekleşir ve çocuk gerçek ve rüyayı ayırt edemez. Böyle bir durumda anne ve babaların sabırlı davranması ve çocuklarına asla bağırmaması gerekmektedir. Bu şekilde çocuk doğruyu ve yanlışı deneyimlemiş olur.

Tuvaletin Geldiğinin Hissedilemediği Durumlar

Tuvalet çocukluk çağında kazanılan bir alışkanlık ile yapılır. Küçük yaşlarda annelerimiz tarafından öğretilir ve beynimize bu şekilde kodlanır. Ancak bazı durumlarda beynimiz devre dışı kalır ve kişi tuvaletinin geldiğini hissedemez. Kişinin tuvaletinin geldiğini hissedemediği durumlar;

  • Ağır narkoz altında ise,
  • Yeni bir ameliyattan çıkmış ise,
  • Doğum esnasında,
  • Belden aşağısı felçli olduğu durumlarda kişi tuvaletinin geldiğini hissedemeyebilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ