STRESTEN KURTULMAK BU BESİNLERLE MÜMKÜN!

STRESTEN KURTULMAK BU BESİNLERLE MÜMKÜN!

Stres, günümüzde sosyal hayatın ve iş hayatının getirdiği kaçınılmaz bir gerçektir. Çoğu zaman işimizin ya da sosyal sıkıntılarımızın etkisi olarak ortaya çıkar. Stres, mutsuzluğu ve bunalmayı beraberinde getirir. Aşırı stres bir çok hastalığın sebebi olabilir. Yapılan araştırmalara göre stresten uzak durmaya çalışan ve stresten uzak yaşayan kişilerin, aşırı stresli hayat sürenlere göre daha uzun ve mutlu yaşadıkları görülmüştür. Bu yüzden stresi hayatımızda olabildiğince az tutmaya çalışmalıyız. Stresten doğal yollarla kurtulmak da mümkündür. Sağlıklı beslenme ve düzenli spor yapanlarda stres daha az görülür. Özellikle sağlıklı beslenme stresi geçiren etkenlerin başında gelir.
[AdSense-A]
Stresten kurtulmak için bu 5 besini tüketin.

  1. Süt ve süt ürünleri: Süt ve süt ürünlerinin içerisinde tirosin denilen bir madde bulunur. Bu madde beyinde serotonin salgılanmasını sağlar. Serotonin, mutluluk hissi uyandıran, rahatlatan ve strese karşı yanınızda olan bir hormondur.
  2. Asitli meyveler:  Asitli meyvelerde doğal şeker bulunur. Doğal şekerler beynin fonksiyonları geliştirerek bağışıklık sistemini güçlendirirler.
  3. Sebzeler: Brokoli ve sarımsak gibi sebzeler stresi azaltmada birebirdir. Sarımsağın en büyük faydalarından birinin stresi azaltmak olduğundan burada bahsetmiştik.
  4. Doğal çaylar: Yasemin, papatya ve yeşil çayların rahatlatıcı etkileri vardır. Bu yüzden günde bir ila iki bardak doğal çay tüketmek stresten uzaklaşmanızı sağlar.
  5. Siyah çikolata: Siyah çikolatanın mutlu edici özelliği vardır. Günde bir adet siyah çikolata yiyerek daha mutlu ve huzurlu kalabilirsiniz.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ