Sol Omuzda Ağrı

Sol Omuzda Ağrı

Omuz bölgesi, vücudumuzun en fazla kemik, kas ve kıkırdak dokusunun bir arada harmanlanarak bulunduğu noktalardan bir tanesidir. Bu noktada meydana gelen bir ağrı kemik, kas ya da kıkırdak dokudan kaynaklanabilir. Sol omuzda ağrının birçok sebebi olabilir. Var olan yöntemler ışığında gerekli değerlendirmeler yapılmalı ve teşhis konulmalıdır.

Sol omuzda ağrı oluşumuna sebep olan faktörler nelerdir?

Kas Travmaları

Bu bölgede bulunan kaslar çok narindir. Herhangi bir ters hareket ya da çarpma-vurma gibi travma sonucunda ciddi zedelenmeler meydana gelebilir. Bu zedelenmeler sonunda omuzda hareket halinde bazen hareket etmese dahi dayanılmaz acılar oluşabilir.

Zedelenmenin boyutunun öğrenilmesi için uzman tarafından kişinin MR tarafından görüntülenmesi istenilebilir. Doktor muayenesi ve MR sonuçları, doğru teşhisin konulmasını sağlamaktadır.

Kemik Zedelenmesi

Bu durum yüksek oranda bir kaza durumunda meydana gelmektedir. Kemik ya da kıkırdak dokuda meydana gelen kırılma ya da çatlama kişinin ciddi ağrı ve acı çekmesine sebep olabilmektedir. Böyle bir durumda kişi hiç zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gitmelidir.

Kalp Hastalıkları

Kalp, insan vücudunda sol göğüs kafesinin altında bulunmaktadır. Bu bölge sol omuza çok yakındır. Kalpte meydana gelen herhangi bir problem sol omuz bölgesinde hissedilebilir.

Özellikle sol omuzda meydana gelen ani uyuşma hissi ve ağrılar ciddi bir rahatsızlığa işaret ediyor olabilir. Özellikle kişide soğuk terleme, hızlı nefes alıp verme var ise kişi kalp krizi geçiriyor olabilir.

Fıtık

Boyun bölgesinde ya da omuz bölgesinde fıtık oluşumu kişinin sık sık ağrı yaşamasına, hareketlerinin kısıtlanmasına ve omuz bölgesini hareket ettirirken acı çekmesine sebep olabilmektedir.

Böyle bir durumda fıtığın boyutu ve konumu belirlenmeli gerekli ise uzman tarafından ameliyat veya fizik tedavi yöntemi uygulanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ