Sol Ayak Bileği Çatlağı

Sol Ayak Bileği Çatlağı

Ayaklar vücudumuzun hemen hemen bütün ağırlığını taşıyan yapılardır. Özellikle kilo problemi yaşayan aşırı kilolu kişilerde ayaklarda ağrı yaşanması ya da ayak bileği başta olmak üzere ayakta kırık meydana gelmesi sıkça karşılaşılan problemdir.

Sol ayak bileği çatlağı kişinin ani ve yanlış yaptığı hareketler sonucunda meydana gelebilmektedir. Kırık verdiği acıdan dolayı çok çabuk anlaşılır. Kişi ayak bileğini kullanamaz ve kesinlikle ayağının üzerine basamaz. Bu tarz durumlarda yapılması gereken ayağın daha fazla zedelenmesini önlemek için ayağı sabitlemek ve acilen bir sağlık kuruluşuna gitmektir.

Uzman doktor el ile yaptığı muayenede ayak bileğinde kırık olup olmadığının kanısına genellikle varır. Ancak kırığın tam olarak nerede olduğu ya da nasıl bir kırık olduğunu görmek için muhakkak röntgen çeker. Röntgen sonucuna göre genellikle basit kırıklarda ayak bileği alçıya alınır. Ancak bazı kompleks kırıklarda veya açık kırıklarda cerrahi müdahale gerekmektedir. Bazı durumlarda platin takılması söz konusu olabilir.

Çatlağın verdiği acı kırık kadar fazla olabilir. Kırık ile çoğu zaman karıştırılabilir. Ancak röntgen sonucunda kesin olarak doktor kırık yada çatlak olduğunu anlar ve buna uygun tedavi yöntemini uygular.

İyileşme süreci genellikle çatlağın ve kırığın türüne göre değişmektedir. Basit çatlaklar özellikle genç kişilerde kaynama daha hızlı olduğu için 3-4 hafta içerisinde düzelmektedir. Bu süre boyunca sol ayak bileğinin fazla hareket ettirilmemesi gerekmektedir.

Sol Ayak Bileği Çatlağı Tedavisi

Sol ayak bileğinde düşme, yanlış hareket ya da kaza sonrasında çatlak meydana gelebilmektedir. Bazı çatlaklar olayın sıcaklığı esnasında hemen anlaşılamaz. Birkaç gün içerisinde kişi ayağını basarken acı duyar. Bu acının bir haftadan fazla sürmesi durumunda muhakkak doktora gitmek gerekmektedir.

Çatlak muayene esnasında kolayca tespit edilemez. Yapılması gereken röntgen çekilmesi ve uzman kişiler tarafından bu sonuca bakılmasıdır. Çatlağın tespit edilmesi durumunda kolayca kaynaması açısından birkaç hafta için ayak bileği alçıya alınabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ