Sol Ayak Altında Ateş ve Parmak Uçlarında Üşüme

Sol Ayak Altında Ateş ve Parmak Uçlarında Üşüme

Ayakların üşümesi kış aylarında olası bir durumdur. Ancak ayak tabanlarının ve parmak uçlarının yaz aylarında üşümesi özellikle sol ayak altında ateş ve buna eşlik eden parmak uçlarında üşüme normal bir olay değildir. Bu üşümenin altında yatan sebeplerin iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir.

Ayak tabanlarında ve ayak parmak uçlarında üşümenin sebepleri arasında;

  • Dolaşım bozuklukları ilk sırayı almaktadır. Kan dakikada 5 litre olarak kalpten pompalanır. Kanın aorttan çıkarak tüm vücuda yayılması sağlanır. Kanın en uç ekstremitelere örneğin ayak parmak uçlarına gelmesi biraz zaman alır. Ayak parmak uçlarına kanın gelmesi kılcal damarlar ile sağlanır. Bu damarlarda meydana gelecek bir patolojik tıkanıklık, damar tıkanmaları, damar yapısındaki bozukluklar ayak parmak uçlarına gelen kan hacminde azalmaya neden olur. Bu durumda ayaklar yeterince kanlanamaz. Kısa vadede parmak uçlarında üşüme gerçekleşir.
  • Hipotiroidi hastası olan kişilerde özellikle ayaklar ve ellerde üşüme kaçınılmaz bir sorundur.
  • Raynoud sendromu hipotiroidi hastası olan kişilerde genellikle karşımıza çıkan bir dolaşım bozukluğu hastalığıdır. Ciddi etkileri vardır. Erken teşhis önem taşımaktadır.
  • B12 vitaminine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık da el ve ayaklarda üşümeye sebep olmaktadır. B12 alyuvar üretimi için kullanılan bir kofaktördür. Alyuvarlar vücudun bütün bölümlerine oksijen taşıyan yapılardır. B12 eksikliğinde yeterli miktarda alyuvar üretilemez bu sebepten dolayı dokulara yeterli oksijen taşınamaz. Dokularda dolaşım yavaşlar. Özellikle uç ekstremitelerde üşüme meydana gelir.

Ayak Parmak Uçlarında Yanma Hissi

Ayak parmak uçlarında yaz kış yanma hissi yaşıyorsanız bu durum belli bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir. Genellikle menopoz döneminde kadınlarda ayaklarda ve ellerde yanma hissi ile çok sık karşılaşılır. Ancak menopoz dönemi dışındaki kişilerde bu hissin oluşma sebepleri olarak;

  • Şeker hastalığı
  • Sinir hastalıkları
  • Dolaşım bozuklukları gösterilmektedir.

Uzun süredir geçmeyen yanma hislerinde mutlaka doktorunuza başvurarak gerekli tetkikleri yaptırınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ