Sırtta ve Sol Kolda Uyuşma

Sırtta ve Sol Kolda Uyuşma

Sırtta ve sol kolda uyuşma problemi başta sinir sıkışması veya hasarını işaret etse de, pek çok nedenden kaynaklanabilir. Çoğu zaman bu bölgelerde hissedilen karıncalanma, iğnelenme hissi kişinin panik ve endişe duymasına neden olur. Endişenin başlıca nedeni; sırt ve sol koldaki uyuşmanın kalp hastalıklarıyla ilintili olabileceği ihtimalidir. Ancak bu iki şikayetin tek başına kalp hastalığı bulgusu olmadığını bilinmelidir. Kalp hastalığı tanısı için uzman doktorlar tarafından diğer anormalliklerin incelenmesi ve detaylı araştırılması gerekir.

Sırtta ve Sol Kolda Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Etkenleri

Sırtımız ve kollarımız gün içinde sürekli olarak dış ortamla temas halindedir. Dolayısıyla bu bölgeler kaza, darbe ve hasarlara oldukça müsaittir. Gün için bu bölgelere alınabilecek darbeler, hasarlar akabinde ilgili bölgelerde uyuşma meydana gelebilir. Özellikle geçirilen trafik kazası, yere sert bir şekilde kapaklanmak gibi olayların akabinde sık rastlanır.

Sırt ve sol kolda uyuşmanın yanı sıra yaralanma yani vücutta kanama veya ağır hasar söz konusuysa, olası beyin kanaması gibi ihtimallere karşılık muhakkak uzman doktora danışılmalıdır.

2-)Vitamin Eksikliği

Yetersiz ve sağlıksız beslenmenin sonucu olarak gözlenen vitamin eksikliği beraberinde pek çok fiziksel sonucu getirir. Bu sonuçlardan biri sırtta ve sol kolda hissedilen karıncalanma hissidir. Özellikle B12 vitamini ve demir eksikliğinde sık yaşanan bir durumdur. Bundan kaynaklı uyuşma hissinin önüne geçmek için dengeli ve sağlıklı beslenme programları izlenmelidir.

3-)Dolaşım Sistemi Bozukluğu

Kan dolaşım sisteminde yaşanabilecek sorunlar, bozukluklar vücudun her bölgesine yeterli miktarda kan gitmesine engel olur. Vücutta yeterli kanın ulaşmadığı bölgelerde ise uyuşma, hissizlik ve karıncalanma şikayetleri baş gösterir. Dolayısıyla sırtınız ve sol kolunuzda uyuşma hissedebilirsiniz.

4-)Aşırı Alkol ve Sigara Kullanımı

Alkol ve sigaranın vücut için zararlı olduğu aşikar bir gerçektir. Bu iki zararlı maddenin kullanılması, gerek kısa vadede gerek uzun vadede bir takım fiziksel sonuçlara yol açar. Bu sonuçlardan biri vücudun genelinde hissedilen uyuşma ve karıncalanmalardır. Sırt ve kol uyuşması şikayetinin altında yatan neden aşırı alkol ve sigara kullanımı olabilir.

5-)Kalp Hastalıkları

Aynı şeyi sırt uyuşması için söyleyemesek de, sol kol uyuşmasının akıllara kalp hastalıklarını getirdiğinden bahsedebiliriz. Fakat tek başına sol kol uyuşması kalp hastalıklarını işaret etmez. Eğer beraberinde göğüste ağrı, nefes darlığı gibi başka bir takım anormallikler mevcutsa muhakkak uzman hekime başvurulmalıdır.

6-)Sinir Sıkışması veya Sinir Hasarı

Gelelim vücudun herhangi bir bölgesindeki karıncalanmanın en bariz nedeni de. Sinir sıkışması veya sinirlerde meydana gelen hasardan dolayı uyuşukluk hissedilebilir.

Dış çevreden aldığı uyarıları merkezi sinir sistemimiz olan beyne ileten sinirler, çeşitli sebeplerden sıkışabilir ya da zedelenebilir. Bu duruma; fazla kilo, aşırı stres, uzun süre sinirin bulunduğu bölgenin aynı pozisyonda kalması veya sinirin olduğu kısma direkt fiziksel darbe almak neden olabilir.

Sırt ve Sol Kol Uyuşması Nasıl Geçer?

Sırt ve sol kol uyuşmasının çözümünde ilk olarak hissedilen karıncalanmaların neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Eğer vitamin eksikliğinden kaynaklı uyuşma varsa, vitamin takviyesi gerekli görülebilirken; şayet dolaşım sistemi rahatsızlıklarından kaynaklanıyorsa dolaşım sorunlarının tedavi edilmesi gerekli görülür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ