Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sırt ağrısı, kişide nefes alamama, hareket edememe gibi durumlara neden olan bir rahatsızlıktır ve tedavisi gerekir. Bu nedenle de birkaç gün boyunca geçmeyen sırt ağrıları söz konusu ise en yakın zamanda doktora gidilmesi tavsiye edilir. Sırt bölgesinde omurgadan, omurilikten, kas, kemik ve sinir sitemlerinin herhangi birinden dolayı ortaya çıkabilen ağrılar, önlem alınmadığında daha büyük rahatsızlıklara neden olabilir.

Sırt Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  • İlk etapta, aile hekimine gidilip muayene olunabilir. Ciddi bir ağrı değilse ya da çok uzun zamandır süren bir ağrı durumu yoksa, aile hekimi de duruma uygun ilaçlar verebilir ve sorunu ortadan kaldırabilir. Ancak aile hekimi tarafından gerekli tetkiklerin yapılabilmesi için uygun teçhizat, aile sağlığı merkezlerinde her zaman bulunmayabilir. Bu nedenle yalnızca yüzeysel muayene sonrasında aile hekiminden, yönlendirme istenebilir. Bu talep doğrultusunda aile hekimi, kişiyi uygun bölüme yönlendirecektir ki bu bölüm ortopedi bölümüdür.
  • Ortopedi bölümünde genellikle kemiklerden kaynaklanan sırt ağrılarına bakılmaktadır. Daha çok omurilik ya da omurgada meydana gelen sorunlar neticesinde meydana gelen sırt ağrılarına bu bölüm doktorları tarafından tedavi uygulanmaktadır. Bölüm dahilinde doktor tarafından gerekli görülür ise cerrahi bir operasyon da yapılabilir.
  • Omurilikle bağlantısı olan sırt ağrıları ile nöroloji bölümü de ilgilenmektedir çünkü omuriliğin beyinle doğrudan bağlantısı bulunmaktadır. Tanı için MR sonuçları gerekebilir. Aynı zamanda durumun sinirsel olup olmadığının anlaşılabilmesi için doktor tarafından fiziksel bir muayene de yapılabilir.
  • Ortopedi ya da nöroloji bölümlerinden sonra genellikle tedavi sürecinin başlaması ile birlikte hasta, fizik tedavi ünitesine yönlendirilir. Burada uygulanan yöntemler ile kemikler, sinirler ya da kaslarla ilgili sorunlar tedavi edilebilmektedir. Bu bölümde cerrahi bir uygulama yapılmaz, daha çok eklem, kas ve kemik yapısının güçlendirilmesi üzerine fiziksel hareketlerle tedavi sağlanır.

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Omurganın her iki tarafında bulunan kasların gerilmesi sonucunda sırt ağrısı meydana gelebilir. Aynı şekilde fiziksel bir neden olmaksızın, kişinin aşırı stres altında olması, çeşitli sebeplerle endişe ya da kaygı duyması sonucunda sinirler gerilerek sırt ağrısına yol açabilir. Bunun yanında bel fıtığı, kas spazmları ve osteokondroz nedeniyle de sırt bölgesinde ağrı oluşabilir.
  • En ciddi neden olarak ele alınabilecek olan bel fıtığı, omurlar arasında meydana gelen bozukluklardan kaynaklanır. Omurgaların arasında yer alan disklerin kayması, yıpranması ve bu diskler arasında bulunan kasların spazmı sonucunda metabolizmada sorunlar meydana gelir. Bunun sonucunda da disklerdeki esneklik kaybolur ve bel fıtığı ortaya çıkar.

Daha yoğun olarak bel bölgesinde ağrıya neden olan fıtık oluşumu, sırtın genelinde de bir ağrı hissi yaratabilir. Ayrıca yanma, uyuşma ya da karıncalanma gibi belirtiler de kişinin metabolizmasına bağlı olarak ortaya çıkabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ