Sinek Isırığı Sonrasında Tekrarlayan Alerji

Sinek Isırığı Sonrasında Tekrarlayan Alerji

Alerji vücuda çeşitli yollar ile giren antijen olarak adlandırılan yabancı maddelere karşı vücudun ürettiği antikorların savaşması sonucu vücutta meydana gelen yapısal değişikliklerdir. Alerji sonucunda kişide;

  • Derisinde kızarıklık, şişlik ve kabarıklık,
  • Deride ciddi dökülmeler,
  • Nefes almada güçlük,
  • Kan hücrelerinde meydana gelen bazı yapısal değişikliklere bağlı olarak morarmalar, deride purpura oluşumu gözlenebilmektedir.

Alerjik reaksiyonların gerçekleşebilmesi için kişinin öncelikli olarak alerjiye sebep olan etkene maruz kalması gerekmektedir. Bazı alerjilerde kişi alerjene maruz kaldığı gibi vücut tepki göstermektedir. Bazı alerjilerde ise alerjene maruz kalındıktan sonra bir süre geçmesi gerekmektedir. Bu sürenin sonunda alerjene bağlı vücutta yapısal değişimler gözlenir.

Özellikle yaz aylarında sıkça rastlanılan bir alerji örneği sinek ısırığından kaynaklı meydana gelen alerjidir. Özellikle sivrisinek ısırığı sonrasında kişide ciddi alerjik bir tablo gözlenebilir. Sinek ısırığı sonrasında tekrarlanan alerji çoğu kişi tarafından bilinmez ve kişi alerji semptomlarını farklı bir hastalığa yorarak panik yapar.

Oysa ki alerjik reaksiyonlar sonradan da gözlenebilir ya da kendini tekrarlayabilir. Bu durumda kişinin sakin kalması ve alerjiye uygun olan ilaçlarını kullanmaya devam etmesi gerekmektedir.

Sinek Isırığı Alerjisinin Tedavisi

Tüm alerjik reaksiyonların temel bir oluşum göstermektedirler. Oluşan alerjik reaksiyon farklı yollar izleyebilir, kişide farklı sonuçlar doğurabilir ancak hemen hemen hepsi aynı şeyleri tetikleyerek başlar ve vücutta belli başlı olan yapılarda etkilere sebep olurlar.

Alerjik reaksiyonlarda öncelikli olarak yapılması gereken artmış olan histamin seviyesinin normal sınırlara getirilmesidir. Bu sebeple antihistamik ilaç kullanımı birçok alerjisi olan kişilerde etkili olan bir çözümdür.

Ancak bazı olgularda ekstra tedavi yollarının uygulanması özellikle alerjene uygun özel antidotların verilmesi gerekli olabilir. Tüm bu ayrıntılı tedavi uygulaması için muhakkak uzman bir hekime başvurunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ