Sıcaklık Hissi

Sıcaklık Hissi

Kimi zaman ateş basması olarak da ifade edilen sıcaklık hissi, vücut ısısının düzenlenmesinde bir takım aksaklıkların olduğunun bir göstergesidir. Birey genellikle içten gelen bir ateş basması hissi ile rahatsızlık duyar ve ferahlamak için çareler aramaya başlar. Bu durum sinir temelli rahatsızlıkların bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir.

Sıcaklık Hissi Neden Olur?

  • En yaygın görülen neden kadınlar için menopoz dönemine girilmesidir. Bu dönem dahilinde kadınların vücudunda dengeler değişir ve vücut yaşla ve fizyolojik yapı itibariyle içsel olarak şekil değiştirir ve bu durum da sıcak basması ya da üşüme hissi olarak dışarıya yansır.
  • Vücutta önemli bir görev icra eden sinir yapılarında hasar oluşması ya da sinir sıkışması adı verilen rahatsızlığın söz konusu olması gibi durumlarda da sıcak basması ve terleme gibi semptomlar görülebilmektedir.
  • Tiroid bezi ile ilgili rahatsızlıklarda tıpkı menopoz döneminde olduğu gibi vücut bazı sinyaller vermektedir. Özellikle tiroid bezi adı verilen organın aşırı çalışması, çarpıntı, yorgunluk hissi, kilo kaybı ve sıcak basması gibi sonuçlar doğurabilmektedir.
  • Vücutta bulunan sinir hücrelerinin düzenli çalışması için gerekli olan B12 vitamininin eksik kalması ve besinlerden bu ihtiyacın sağlanamaması halinde sıcak basması ya da yanma hissi duyulabilmektedir.
  • Bu sebepler haricinde gün içinde çok fazla alkol tüketimi ve kafein alımı da bu hissin ortaya çıkmasındaki sebeplerden bir tanesidir. Bu nedenle bu tarz kullanımların en aza indirilmesi ve dengeli beslenme alışkanlığı oluşturulması son derece önemlidir.

Sıcaklık Hissi Nasıl Geçer?

Her duruma iyi gelen ve şifa olan bol su tüketimi, bu durumda da başvurulması gereken ilk tedavi yöntemidir. Gün içinde birey olabildiğince su içmeli ve vücudunun susuz kalmasını engellemelidir. Bu işlem, vücudun ısı dengesini sağlamasına ve sabit tutmasına da yardımcı olacaktır. Bunun yanında eğer sıcak basması hissi menopozdan kaynaklanıyorsa, östrojen tedavisi olarak bilinen yöntem de uygulanabilir. Bu tedavi ile yalnızca yanma hissi değil, pek çok menopoz belirtisi de azami düzeye indirilebilmektedir.

Birey aşırı alkol tüketimi ve kafein içeren besinlerin tüketiminden uzak durmalıdır. Bunun yanı sıra baharatlı gıdalar da yanma ya da sıcak basması hissini artıracaktır.

Anksiyete nedeniyle de ortaya çıkabilen ateş basması durumu, magnezyum takviyesi yapılarak ortadan kaldırılabilmektedir. Bu sayede strese dayalı sıcak basması hali ortadan kaldırılabilmektedir. Bütün bunlara ek olarak tiroid hormonunun kontrolü de bu hissin önüne geçmede etkili olmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ