Serum Bağlanması Sonucu Elde Şişlik

Serum Bağlanması Sonucu Elde Şişlik

Doğrudan damardan solüsyonların verilmesini sağlayan serum, birçok hastalıkta kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Aniden değişen fizyolojik vücut dengesinin sağlanması ve sabit duruma getirilmesi için sıklıkla tercih edilen serum, bazı kronik rahatsızlıklarda da kullanılabilmektedir.

Serumun damara aktarılması için başlanması gerekir. Serum bağlama işlemi ise genel olarak el üzerinden gerçekleştirilir ve bu işlem sırasında bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan en önemlisi, hastanın damarının bulunamaması sorunudur. Damarın bulunması ciddi ve dikkat gerektiren bir işlemdir bu nedenle de bu konuda tecrübe sahibi kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Damar yolu bulunamadığında, ilaç damarda ilerleyemez ve geri dönebilir, aynı zamanda serumun takıldığı bölgede ağrı ve acı hissine ek olarak şişlikler oluşabilir.

Serum Bağlanırken Ortaya Çıkan Sorunlar

  • Kol ya da el üzerinden serum takılması sırasında, hasta acı hissedebilir. Serumun el üzerine takılması sonucunda kişinin anatomik özelliklerine bağlı olarak elde şişlik meydana gelebilir. Bu şişliğin sebebi damarın bulunamaması sonucu oluşan doku zedelenmesidir. Ciddi doku zedelenmeleri, ciddi boyutlarda şişliklere yol açabilir. Aynı zamanda serumda bulunan ilaca bağlı olarak da elde şişme durumu ortaya çıkabilir. Serumun verilme hızı ya da yoğunluğu da elde ödem oluşumuna yol açabilmektedir.
  • Damar ilk seferde bulunamadığında, iğnenin girdiği damar ve çevresinde morarmalar meydana gelebilir. Morluk, daha geniş bir alana da yayılabilir. Morluklar serumun takılması sırasında da oluşabilir, daha sonraki süreçte de. Oluşan bu morluğun temel nedeni, damarda meydana gelen çatlamadır. iğne ile damar aranması esnasında damarın patlatılması sonucunda deri altında kan birikimi de söz konusu olabilmektedir. Şiddetli morluklar, bölgede ağrı hissinin oluşmasına da neden olabilir.
  • Serum kullanımı sırasında, özellikle birden fazla serum kullanıldığında ya da serumun çıkarılmasından hemen sonra iğnenin takıldığı bölgede acı ve ağrı hissi oluşabilir. Oluşan bu bölgesel ağrı, zamanla geçecektir.

Serum Bağlanmasında Elde Şişlik Tedavisi

Serumdan kaynaklanan ödemlerde, elde şişlik oluşumu söz konusu olabilir. Oluşan bu ödem, zaman içinde idrara çıkma ya da ter yoluyla vücuttan atılır ve eldeki şişlik böylece iner. Elbette serumun neden olduğu sıvı artışının vücuttan atılışı, kişinin metabolizmasının hızına göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak vücutta kan dengesi sağlandıktan sonra ilk idrara çıkışta serum fazlalıkları vücuttan atılacaktır.

Tecrübesiz hastane personellerinin uygulamaları sonucunda el üzerinde morarma ağrı ve ödem oluşması kaçınılmaz olabilmektedir. Bu nedenle serum bağlanacağı zaman tecrübeli doktor ya da hemşireler tarafından bu işlemin gerçekleştirilmesi gerekir. Hasta zaten yaşadığı sıkıntılı süreçte fazlasıyla acıya ve ağrıya duyarlı bir hale geldiği için, bu konuda azami dikkatin gösterilmesi bir hayli önem taşımaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ