Sert Kıllar Nasıl Yumuşatılır?

Sert Kıllar Nasıl Yumuşatılır?

Vücudun tıraş edilerek temizlenen kıl bölgelerinde, sert kılların ortaya çıkması doğal bir süreçtir. Söz gelimi jilet kullanımında kıl kökleri alınmadığı için çıkan kıllar, kesilen kıl uçlarının devamı olup, daha sert ve daha kalın bir görünümle çıkabilmektedir. Bu durum kıl köklerinin bulunduğu gözeneklerin genişlemesine de neden olmaktadır. Hatta tek bir gözenekten aynı anda birden fazla kıl çıkması da mümkündür. Gözenekleri açılması iltihaplanma gibi durumlara yol açtığı için burada kir birikimi riski de artar ve bu durum da batık oluşumu ya da sivilce gibi sorunlara yol açabilir.

Kılların yumuşatılması, biraz da hangi bölgede bulunduğu ile ilgilidir. Saç kılları, en kolay yumuşatılan kıl türüdür. Bunun için uygun şampuanlar ve saç kremleri kullanılabilir. Ancak diğer bölgelerde durum biraz daha uğraştırıcıdır. Öncelikle temizleme işlemi jilet gibi hijyeni kolayca bozulan ürünlerle yapılmaktaysa, bu ürünler her kullanımdan sonra değiştirilmelidir. Böylece enfeksiyon riski azalacaktır. Bunun yanında vücutta yer alan kılların yumuşatılması için vücut losyonu ya da duş jeli gibi kozmetik ürünler de kullanılabilmektedir.

Sert Kılların Yumuşatılmasında Doğal Yöntemler

  • Hem kılları yumuşatan hem de kıl köklerine iyi gelen mucizevi bir ürün olarak zeytinyağı öne çıkmaktadır. Temizleme ya da tıraş olma işlemi sonrasında tıraşlı bölgeye sürülen zeytinyağı daha parlak ve daha yumuşak kılların çıkışını sağlayacaktır. Aynı zamanda cildi de yumuşatmak ve beslemek için de zeytinyağı bir hayli etkilidir.
  • Zeytinyağı gibi kullanılabilecek bir başka ürün ise badem yağıdır. Zeytinyağı ile karıştırılarak kullanılabileceği gibi yalnız başına da bölgeye uygulanabilir. Bu iki yağın da, aşırı kullanımı söz konusu olmadığı müddetçe bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kozmetik sektöründe içeriğinde bu iki yağın bulunduğu pek çok ürün yer almaktadır ve bu ürünler her birey için kullanıma uygun şekilde üretilmektedir.
  • Özellikle şampuan kullanımında, ciddi bir cilt sorunu yaşayan bireylerin, doktor gözetiminde ve doktor tarafından tavsiye edilen ürünleri kullanmaları gerekir. Aksi halde alerjik durumlar ya da dökülmeler ortaya çıkabilir. Yalnızca saçlarda ya da vücuttaki kıllarda değil, ciltte de çeşitli tahrişler, pullanmalar ya da döküntüler de ortaya çıkabilir.

Kıl Kökleri Yumuşar mı?

Bu durum daha çok bireyin kıl ve vücut yapısı ile doğrudan ilgilidir. Yeni gelen kılların yumuşak olabilmesi için kıl diplerinin de temizlenmesi çok önemlidir. Bunun için ağda ideal bir temizleme yöntemi olarak öne çıkmaktadır. Ağda ile yapılan temizlik işlemi sonrasında kıllardan arınan bölgede yeni ve yumuşak kılların ortaya çıkması 3 hafta kadar ertelenebilmektedir. Üçüncü haftadan sonra kıl uçları gözle görülür bir seviyeye kadar uzamaya devam edecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ