Şeffaf Lens Göz Rengini Açar mı?

Şeffaf Lens Göz Rengini Açar mı?

Göz derecesi yüksek olan kişiler tarafından kullanım rahatlığı açısından tercih edilen şeffaf kontakt lensler, kullanım talimatlarına uygun bir biçimde kullanılmalıdır. Şeffaf lensler, gözün kendi renginin değişmesine neden olmaz. Bazı lensler, derecesinin büyüklüğüne göre gözün renkli kısmı olan retinada daha büyük bir görünüme yol açabilir. Göz rengini değiştiren lensler genellikle kozmetik amaçlı kullanılan ve derecesi olmayan lenslerdir. Daha çok estetik amaçla kullanılmaktadır.

Şeffaf lens kullanımında, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Özellikle ilk kez lens kullanacak kişilerin, bu noktalarda çok özenli davranması gerekmektedir. Lens kullanımı öncesinde, mutlaka göz muayenesi yaptırılmalı ve göz yapısının lens kullanımına uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Daha sonraki aşamada, lensler kullanılmaya başlanabilir.

Lens Kullanımında Öneriler

Şeffaf lensler, kaybolmaya oldukça yatkın bir yapıdadır. Renksiz olduğu için yere düştüğünde bulunması bir hayli zordur bu nedenle takıp çıkarma esnasında çok dikkatli hareket etmek gerekir. İlk defa lens kullanacak olan kişiler, lensin nasıl takılması ve nasıl çıkarılması gerektiği konusunda bilgi edinmeli ve buna uygun şekilde kullanmaya başlamalıdır.

  • Göz kuruluğu teşhisi konan kişilerin lens kullanması ciddi göz sorunlarına yol açabileceği için bu kişilerin lens kullanması önerilmez.
  • Lensler, genellikle günlük, haftalık ve aylık olarak üretilir. Göz sağlığının korunması için süresi dolan lensler kullanılmamalıdır. Haftalık ya da aylık kullanıma uygun lensler de dahil olmak üzere, uyku öncesinde lensler çıkarılmalı ve kornea rahatlatılmalıdır.
  • Lens kullanımı ya da ilk akma esnasında ortaya çıkan yanma, batma, kızarma gibi sorunlarda, lensin derhal gözden çıkarılması ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Bu gibi sorunlara yol açan nedenler çeşitlidir ancak lens ters takıldığında ya da iyi temizlenmediğinde bu sorunlar ortaya çıkabilmektedir.
  • Tozlu ortamlarda ya da rüzgarlı havalarda lens kullanmak, lense yapışan toz zerreciklerinin göze zarar vermesine yol açabilir.

Lens ve Göz Rengi Değişikliği

Şeffaf ve dereceli olan lensler, göz renginde açılma ya da değişiklik gibi bir etkiye sahip değildir. Ancak bazı derecesiz lensler, göz renginde değişiklik sağlamak için kullanılabilir. Tamamen renkli olan lenslerin yanı sıra, solüsyonun içindeyken şeffaf görünen ancak göze takıldığında mavi ya da yeşil bir göz rengi sağlayan bazı özel lensler de mevcuttur. Bu tür lensler, piyasada belli başlı bazı markalar tarafından satışa sunulmaktadır. Ancak renkli lens ya da bu tarz yarı opak lensler satın alınırken dikkatli olunması çok önemlidir. Bazı firmalarda korsan lensler satılabilmekte olup, bunlar göze ciddi anlamda zarar verebilmektedir. Bu nedenle piyasa araştırılması çok iyi bir şekilde yapılmalı ve lensler mutlaka güvenilir bir firmadan satın alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ