Sağ Koldan Omuza Kadar Uzanan Ağrı, Sancı

Sağ Koldan Omuza Kadar Uzanan Ağrı, Sancı

Sağ koldan omuza kadar uzanan ağrı, sancı var ise bunun pek çok sebebi olabilir. Ve bunların başında insanların yanlış bildiği kalp krizi olduğu sanılıyor. Oysa ki kalp krizi ve kalple ilgili hastalıkların habercisi olan ağrı sol kol ağrısıdır. Bu yüzden sağ kolda gözlenen ağrıya hemen korku ve panikle yaklaşmayınız.

Sağ Koldan Omuza Kadar Uzanan Ağrının Nedenleri ?

Kas ve Yumuşak Doku Zedelenmeleri: Bu durum daha çok dışarıdan bir darbe sonucu oluşur. Ve sağlıksız ve sancılı bir ağrının habercisidir. Kasta gözlenen yırtılmalar ve dokuda ezilmeler ya da sert darbelerden kaynaklı oluşan zedelenmeler sağ kolda ve omuzda ağrıya neden olur. Bu ağrı kasların türüne ve uzandığı yere göre de değişmek şartıyla sağ koldan omuza doğru sancılı bir şekilde ağrı olmasına neden olur.

Tendonlarda Gözlenen İltihaplanmalar: Sağ kolun boyuna bağlandığı ve clavicula ile bağlantısını sağlayan tendonlarda iltihaplanma, hasar olması durumunda sağ kolda ağrı başlayacaktır. Tendon kas ve kemiğin birbirine sıkı sıkıya bağlanmasını sağlayan yapıdır.

Sinirlerde Ağrının Gözlenmesi: Sağ kol, omuz veya göğüs çevresindeki bir sinirde gözlenen hasar, iltihap veya yırtılma çok ciddi bir durumdur ve etkisini de ağrı ile gösterir. Bunun etkisi ile kol uyuşur, el yumruk yapılamaz hale gelir ve karıncalanma başlayıp koldan omuza doğru yayılır. Bu gibi bir durumda vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Karpal Tünel Sendromu (El bileğindeki sinir sıkışması): El bileğinde gözlenen sinir sıkışması rastlanan bir rahatsızlıktır ve bundan ötürü kolda bilekten başlayan bir ağrı oluşur ve omuza doğru çıkar.

Sağ Kolda Ağrının Tedavisi

Kolda oluşan ağrının tedavisi rahatsızlığın sebebine göre değişir. Eğer ki kişide bir doku zedelenmesi varsa ilk müdahale olarak buz koyularak buz tedavisi yapılabilir. Buz bir bez ya da havluya sarılıp kişinin ağrıyan yerine tutulur ve bu bir süre ağrıyı alıp şişkinlik ve kızarıklığı önler. Ya da sağ kol havaya kaldırılıp kan dolaşımı hızlandırılabilir. Bunun dışında daha ciddi ve operasyon gerektiren durumlarda da kişinin üzerinde ameliyat ya da fizik tedavi, masaj uygulanır. Bu tedavi yöntemine doktorun karar vermesi gerekir bu nedenle sağ kolda ağrı hissediyorsanız hemen doktorunuza başvurunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ