Sağ El Bileğinde Ağrı

Sağ El Bileğinde Ağrı

Bilek ağrısı hemen hemen herkesin en az bir kere karşılaştığı bir sorundur. Genellikle bileğin zorlanması, bilek burkulması ya da el ile yapılan bir iş sırasında bilek bölgesine darbe alınması sonucunda meydana gelir. Ağrı kimi zaman şiddetli hissedilebilmektedir. Ağrının altında yatan nedene göre tedavi yöntemleri değişiklik gösterir.

El Bileğinde Ağrı Neden Olur?

El bileğindeki ağrılar sağ ve sol olarak ayrılmaz. Aynı sebepler hem sağ bilekte hem de sol bilekte ağrıların hissedilmesine yol açabilir.

Burkulma

Bileklerin yapılan bir iş sırasında zorlanması, bileğin incinmesine ve burkulmasına neden olur. Bilek burkulması durumunda elin hareketleri kısıtlanır ve bir süre el aktif olarak kullanılamaz. Ayrıca burkulma beraberinde bilekte ağrı sorununu doğurur.

Eklem İltihabı

Tıp dilinde artrit olarak bilinen eklem iltihabı sorunu, bilek ağrısının nedenleri arasındadır. Eklemlerde oluşan iltihaplanma, bileğin hareketlerini kısıtlayıcıdır.

Bilek Kırılması

Yapılan fiziksel aktiviteler sırasında burkulmadan daha ciddi olan kırılma sorunu da meydana gelebilmektedir. Bileğin aşırı zorlanması ya da sert darbe alma sonrasında bilek kırılması sorunu ortaya çıkabilir. Ortopedik bir hastalıktır. Kırılan bilek alçı ya da cerrahi müdahaleler ile  tedavi edilir.

El Bileğim Ağrıyor Ne Yapmalıyım ?

El bileğindeki ağrı uzun zamandır varsa ve şiddetli hissediliyorsa kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bilek ağrısı ciddi sağlık sorunlarından dolayı görülebilir. Aşağıdaki sorunlar görülüyorsa doktora gidilmesi önerilir;

  • Uzun süren ve şiddetli hissedilen bilek ağrısı
  • Eli tam olarak düzgün kullanamama, objeleri taşımakta zorlanma
  • Bilek bölgesinde şişme ve enfeksiyon belirtileri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ