Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi, cinsiyet farketmeden hemen hemen hepimizin başına gelebilmektedir. Saç dökülmesi bir çok sebepten olabilmektedir. Saç dökülmesi genelde erkeklerde 20’li yaşlardan sonra görülürken, kadınlarda ise hamilelik ve menapoz dönemlerinde görülür. Saç dökülmesi, genetik sebeplerden olabileceği gibi aynı zamanda dış faktörler diye tabir ettiğimiz etkenlerden dolayı da oluşabilmektedir. Saç dökülmesinin nedenleri arasında; sağlıksız beslenme, sigara ve aşırı stres vardır.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

 • Saç köklerini canlandırmak için zeytinyağı ile saç diplerinize masaj yapın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra da ılık su ile saçlarınıza masaj yaparak, saçlarınızın dökülmesine engel olabilir ve saçlarınızın uzamasını sağlayabilirsiniz.
 • Kükürt içeren sebzelerin saç dökülmesi konusunda çok etkili olduğu araştırmalar sonucunda görülmüştür. Kükürt konusunda zengin olan soğanı sıkarak suyunu duş almadan önce saçlarınıza sürebilirsiniz. Etkisini göreceksiniz.
 • Marulun bir çok faydası olduğu gibi saç maskesi olarak da uygulanabilmektedir. Marulu evde püre haline getirerek, daha önce hazırlamış olduğunuz ıspanak suyuyla karıştırın ve bu kürü saç maskesi olarak saçınıza sürün. Evde rahatlıkla oluşturabildiğiniz bu kür sayesinde saçlarınızın dökülmesini engelleyebilirsiniz.
 • Biberiyenin saç dökülmesine karşı etkili olduğu görülmüştür. Bir miktar biberiye yaprağını 15-20 dakika kadar kaynatıp, saçınıza sürün. Bu kürü düzenli olarak saçınıza maske olarak uygulayın. Biberiye doğal bir saç kremidir.
 • Bol bol spor yaparak vücudunuzdaki tüm hücreleri harekete geçirip, saç dökülmesini engelleyebilirsiniz.
 • Yeterli D vitamini alarak saçlarınızın uzamasını ve güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Saç dökülmesi sorunu olan kişilerin D vitamini almaları şiddetle tavsiye edilir.
 • Saçlarınızı sıcak su yerine ılık suyla yıkayarak, saçlarınızın dökülmesine engel olabilirsiniz.
 • Alkol ve sigaranın bir çok zararı olduğu gibi saç dökülmesine de neden olmaktadır. Saçlarınızın alması gereken besin değerleri açısından olumsuz etkileri vardır. Alkol ve sigaradan uzak durarak, saçlarınızın dökülmesine engel olabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Merve Usta dedi ki:

  Bu stratejilerin gerçekten işe yarayacağını düşünüyorum teşekkür ederim.

 2. Burak Ersoz dedi ki:

  Sağlıkla ilgili yazılar oldukça başarılı 🙂

 3. Deniz Unver dedi ki:

  Güzel paylaşım.Teşekkürler 🙂

 4. Yasin Durkan dedi ki:

  Gerçekten güzel bir paylaşım olmuş 🙂

BİR YORUM YAZ