Sabahları Diş Eti Kanaması

Sabahları Diş Eti Kanaması

Sabahları diş fırçalarken ağzınızdan kan gelebilir. Bu durumun en büyük sebebi diş etlerinde meydana gelen kanamalardır. Sabahları sıklıkla görülen bu sağlık sorunu birçok nedene bağlı olabilir. Diş eti hastalıkları sonrasında diş etlerinde sık sık kanama meydana gelir. Sert bir şey yerken ya da diş fırçalarken kanama sıklıkla görülebilir. Bu durumun ana sebebi diş etlerinin baskı görmesidir.

Diş fırçalarken sert bir biçimde hareket etmek sonucunda diş eti kanamaları sıklıkla görülür bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Diş eti kanamalarının sık sık görülmesi halinde kişinin zaman kaybı yaşamadan uzman bir sağlık kuruluşuna danışması gerekmektedir. Bu şekilde diş etlerinde meydana gelen hasar ortaya çıkacak ve tedaviye başlanacaktır.

Diş Etlerinde Kanama Neden Olur?

Diş eti kanamaları birçok sebebe bağlı bir biçimde ortaya çıkabilir. Bu durumun araştırılması için doktora muayenesi büyük bir öneme sahiptir. Doktor muayenesi sonucunda hastalık tanısı koyulacaktır. Diş etlerinde meydana gelen kanamanın sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Bakteri Plağı

Diş eti hastalıkları arasında sık görülen sorunlardan birisi bakteri plağıdır. Bu durum ağız sağlığına yeterince dikkat edilmemesi durumunda ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu durumda kişinin ağız sağlığına dikkat etmemesinden dolayı dişe saydam bir madde yapışır. Bu madde bakteri plağı olarak adlandırılır. Bu durum sık sık diş eti kanamalarına neden olabilir.

2-)Genetik Faktörler

Diş eti ile ilgili hastalıklar kalıtsal olabilir. Ailenizde birisinde bir sorun olması sizi de etkiler ve bu çeşitli genetik hastalıklar diş etlerinde kanamaya neden olabilir. Genetik faktörlere bağlı diş eti hastalıkları yapılan testler sonucunda ortaya çıkarılabilir bir durumdur.

3-)Sigara

Dişlere ve diş etlerine en çok zarar veren ürünlerden birisi sigaradır. Bu durumda kişinin sigara kullanımını azaltması diş eti hastalıklarını da iyileştirecek bir etken olacaktır. Sigara direkt bir diş eti hastalığına neden olmasa da diş eti hastalıklarının ilerlemesinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

4-)Diğer Nedenler

Diş eti kanamasına neden olan diğer etkenler arasında hormonal değişimler, yaş faktörü, ilaçların yan etkisi, stres, kötü beslenme, şeker hastalığı, dişleri gıcırdatma alışkanlığı gibi nedenler yer almaktadır.

Diş Etlerinde Kanama Nasıl Tedavi Edilir?

Diş eti kanamaları yukarıda belirtildiği üzere birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Sorunun ortadan kaldırılabilmesi için kişinin uzman bir diş hekimi ile görüşmesi ve sorunu ortadan kaldırmak için teşhis konulmasını beklemesi gereklidir. Diş eti kanamaları sabahları ve geceleri sıklıkla görülebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ