Sabahları Burun Akıntısı

Sabahları Burun Akıntısı

Sabahları burun akıntısı kronik bir hal almış olabilir ve kişi bu durum yüzünden verimsiz bir şekilde uykudan uyanabilir. Bunun sebebi genellikle alerjik durumlardır. Özellikle bazı mevsimlerde bu durumun gözlenmesinde artış olabilir. Bahar aylarında görülen alerjik nezle ile birlikte burun akıntısı görülmesi çok sık yaşanılan bir durumdur.

Sabahları burun akıntısının olması bazı kronik rahatsızlıklara da işaret edebilmektedir. Özellikle burunda bulunan bazı patolojik ve fizyolojik sorunlar burun akıntısının gözlenmesine sebep olabilir.

Burun akıntısı;

  • Burunda bulunan bazı geniz etleri ve tümörlerden dolayı oluşabilir.
  • Sinüzit bazı durumlarda burun akıntısına sebep olabilir.
  • Burun mukozasında meydana gelen bir harabiyet akıntıya sebep olabilir.

Burun akıntısı sabahları mukoza kıvamından biraz daha yoğun bir şekilde meydana geliyor ve kişi bunun yanında ciddi nörolojik şikayetlerde bulunuyor ise durum ciddi olabilir. Beyin ve beyin zarında meydana gelen rahatsızlıklar bu duruma sebep olabilir. Burun akıntısı beyinden gelen bir sıvı olabileceğinden, kesinlikle gözardı edilmemelidir.

Sabahları Burun Akıntısı Tedavisi

Sabahları oluşan burun akıntısı kişinin uykudan uyanırken halsiz hissetmesine sebep olabilir. Çoğu zaman bu durum kronik bir hal aldığından kişi yataktan bitkin bir şekilde kalkar ve bu durum kişinin sosyal hayatını etkileyebilir.

Sabahları oluşan burun akıntısını önlemek için öncelikli olarak kaynağı bulmak gerekir. Burun akıntısının kaynağı eğer bakteri ve virüs kaynaklı bir enfeksiyon ise kişi ilaç ile tedavi görmeli ve enfeksiyon ortadan kaldırılmalıdır.

Bazı kişilerde yatak odaları çok havasız ve nemsiz kalabilir. Bu duruma bağlı olarak kişinin burun mukozası soluk alıp verirken zorlanır ve hasar görür. Bu hasarı en aza indirmek için vücut karşı bir etki olarak mukozayı ıslatır. Bu durum da kişinin sabah kalktığında burnunun akmasının sebebi olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ