Sabahları Bulanık Görme

Sabahları Bulanık Görme

Sabahları uyandığınızda bulanık görme problemi yaşıyorsanız bu durumun altında yer alan çeşitli patolojik ve fizyolojik nedenler söz konusu olabilmektedir. Tek seferlik meydana gelen ve kısa süren olgular genellikle kendiliğinden geçmektedir ve bir tedaviye gerek yoktur. Ancak uzun vadeli olan ve kendiliğinden geçmeyen sürekli kendini tekrarlayan olgular bir göz hastalığına işaret edebilir. Bu yüzden uzman bir göz hekimi tarafından ayrıntılı bir şekilde araştırılmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Sabahları bulanık görme ilerleyen evrelerde kişinin gün içerisinde de bulanık görmesine, görüşünde bozukluklara, görme bozukluğuna bağlı olarak mide bulantısı ve baş ağrılarına neden olabilmektedir. Muhakkak bu tarz olguları yaşayan kişiler bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli yardımı almalıdır.

Sabahları Bulanık Görme Nedenleri Nelerdir?

1-)Işığa Hassasiyet

Sabahları bulanık görmenin en yaygın sebeplerinden biri aniden uyanma ile birlikte gözlerin ışığa adapte olamamasıdır. Bu durum saniyeler içerisinde göz bebeğinin ışığa göre kendini ayarlaması ile kısa süre içerisinde düzelmektedir. Bazı göz hastalıklarında, göz bebeğinde medyana gelen sorunlara bağlı olarak bu ayarlama işlemi çok daha geç meydana gelebilir, böyle durumlarda kişiler bulanık görme problemi yaşamaktadırlar.

Işığa karşı hassasiyetin önlenmesi için kişiler sabah güneşi ile direkt temas etmekten kaçınmalıdırlar. Bu durum ilerleyen evrelerde gözde çeşitli hasarların oluşmasına sebep olabilmektedir.

2-)Katarakt

Katarakt, göz merceğinin saydamlığını yitirmesi sonucunda gözde meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kişi görme netliğini kaybeder. Bu durum aniden gerçekleşmez, zaman içerisinde yavaş yavaş ilerleme söz konusudur.

Katarakt hastası olan kişilerde sabahları ışığa adaptasyonun hızlı olması gereken evrelerde ya da ani ışık değişimlerinde gözlerde bulanıklaşma çok daha yoğun bir şekilde yaşanılabilir. Göz merceklerinin cerrahi müdahale ile değiştirilmesi kişinin net bir görüşe kavuşmasını, sabahları ya da gün içerisinde tekrarlayan bulanık görme probleminin kısa süre içerisinde geçmesini sağlamaktadır.

NOT: Sabahları bulanık görme kişinin aniden hızlı bir şekilde uyanması ile meydana gelebilir. Bu durum sinir iletiminin bozulmasına ve gecikmesine neden olabilir. Bu durumda kişi ilk etapta net göremeyebilir. Sinir iletiminin düzelmesi ile hızla netleşme sağlanır. Bu durum sıkça yaşanılması sinir iletiminde, göz sinirlerinde bir hasarın ya da tümörün habercisi olabilir. Bu yüzden mutlaka bir uzman göz doktoruna gidilerek gerekli tetkikler yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ