Reglinin Son Günü İlişkide Gebelik Riski

Reglinin Son Günü İlişkide Gebelik Riski

Reglinin son günü ilişkide gebelik riski hemen hemen bütün günlerde olduğu gibi bulunmaktadır. Bazı kişiler tarafından adetliyken ilişkiye girmek korunma yöntemi olarak benimsenmiş olsa da adetliyken hamile kalınma olaylarına sıkça rastlanılmaktadır.

Bir adet döngüsü 28 günden oluşmaktadır. Bazı kişilerde bu döngü azalıp 25 gün olabilir ya da bazı kişilerde 35 güne çıkabilir. Ancak genel ve yaygın olarak görülen, kadının 28 günde bir adet görmesidir.

Adet kanamasının başladığı ilk günden 14 gün sonrası yeni yumurtanın oluştuğu dönemdir ve bu döneme yumurtlama dönemi denilir. Bu dönemden 4-5 gün öncesi ve bu dönemden 2-3 gün sonrası döllenme için en uygun zamanlardır. Kişiler bu zamanı sayarak ilişkiye girmeyi deneyebilirler ancak burada unutulmaması gereken durum, kişinin adet döngüsü farklı ise bütün hesapların değişeceğidir.

Adetin son günü ilişkiye girilmesi genellikle yumurta oluşumu meydana gelmediği için hamilelik ile sonlanmaz. Ancak spermlerin ölmediği uzun süre yaşayabileceği, vajinada ilerleyebileceği unutulmamalıdır. Bu durum söz konusu olur ise sperm yumurtlama dönemine kadar yaşar ve döllenmenin gerçekleşmesini sağlayabilir.

Adet Bittikten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Adet dönemi kişiden kişiye değişebilir ancak genel olarak ilk kanamanın başladığı günden itibaren 28 gün sayılması ve 28. gün tekrar kanamanın olması bir adet periyodudur.

Adet döneminin sayılması halk arasında korunmak ya da hamile kalmak amacıyla sıkça tercih edilmektedir. Bu durum korunmak konusunda kişileri hataya düşürebilir ancak hamile kalmak konusunda doktor kontrolünde sayılması ile başarı elde edilebilir.

28 günde bir adet olan kişilerde adet olmaya başlanılan ilk günden itibaren 14 gün sayılması gerekmektedir. 14. gün kişinin yumurtlama dönemidir. Bu dönemde yumurta en fazla döllenme ihtimalinin olduğu yer olan fallop tüpüne gelir. Bu tüpte yumurtanın sperm ile karşılaşması ile döllenme meydana gelir. Bu yerin dışında meydana gelen döllenmeler hamilelik ile sonuçlanmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ