Rahim Kısalığı

Rahim Kısalığı

Hamileliğin 22. ve 24. haftalarında yaşanan erken doğumların ve bebek kayıplarının önemli sebeplerinden biri de rahim kısalığı olarak görülmektedir. Rahim kısalığı, diğer adıyla rahim ağzı yetersizliği tanısı, rahim ağzının incelip silinmesi ve açılmasının ardından meydana gelen düşükle konulmaktadır.

Ağrı, su kesesinin erken boşalması, kanama gibi şikayetleri olan hastada; muayene ardından rahim ağzında açılma görülmesi de rahim kısalığı olarak tanı koyulmasında etkili olabilmektedir.

Büyüyen rahim ve bebeğin baskısıyla rahim ağzının erken açılması 100 gebelikten 12’sinde ortaya çıkar. İkinci üç ay düşüklerinin %20-25 ‘inden de sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Rahim Kısalığının Nedenleri Nelerdir?

1-)Genetik Zayıflık

Ailede daha önce görülen bu rahatsızlık, nesilden nesile aktarılmış olabilmektedir.

2-)Zorlu bir Kürtaj Geçmişi

Daha önce yaşanılan travmatik bir kürtaj geçmişi, hastanın rahim ağzında birtakım problemlere yol açabilmektedir.

3-)Geçmiş Doğumlarda Rahim Ağzı Yırtılması Yaşamak

Önceki doğumda rahim yırtılması yaşayan hastalarda, rahim ağzının zarar görmesi sebebiyle rahim ağzı yetmezliği problemi görülebilmektedir.

Bunların dışında; geçirilmiş rahim ağzı cerrahisi, bağ dokusu hastalıkları, rahim ağzı enfeksiyonu, rahim anormallikleri, enzim aktivitesinde artış yaşanması gibi nedenler, rahim kısalığının sebepleri olabilmektedir.

Ayrıca; rahim ağzı kısalığının, hamile kimsenin annesinin hamileliği sırasında DES ilacı kullanması ile de bağlantılı olduğu düşünülmektedir. DES ilacı daha önceleri düşük riski olan kadınlarda kullanılmakta idi, daha sonra bebekte üreme problemleri yarattığı ortaya çıkınca yasaklanmıştır. Kullanılacak ilacın muhakkak doktor kontrolünde olmasına dikkat edilmelidir.

Rahim Kısalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Daha önce erken doğum yapan kişilerde, gebelik döneminde progesteron tedavisi uygulamak başarı sağlayabilmektedir. Ayrıca ardışık transvajinal yoldan yapılacak rahim ağzı ölçümleri ve sonrasında uygulanacak rahim ağzı dikişi bu problemi ortadan kaldırabilmektedir.

Rahim ağzında enfeksiyon olan kişilerde rahim ağzı dikişi atılmamaktadır. İlk önce enfeksiyon tedavi edilmektedir.

Daha önce dikiş atılmış ve başarısız olmuş kişilerde, laparoskopik yani kapalı yolla karından dikiş atılması tedavi şansını arttırmaktadır.

Bunların dışında, rahim açıklığı bulunan gebelerde aktif kanama, su gelme ve ağrı gibi şikayetler görülüyor ise, anne ve bebekte oluşabilecek enfeksiyon riskleri dikkate alınarak rahim ağzı dikişi işlemi uygulanmamaktadır.

Son yıllarda tanı koyulan hasta sayısında artış yaşanmakta ve görülme oranının %5’e yükseldiği tespit edilmektedir. Geçmişinde çoğul gebelik, art arda hiperoskopi işlemi, LEED işlemi geçiren hastalarda ve de ileri yaştaki kişilerin eskiye nazaran daha fazla hamile kaldığı dikkate alındığında, rahim kısalığı bir diğer adıyla rahim yetmezliği görülen hastalarda neden artış olduğunu görebilmekteyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ