Progynex İğnesi

Progynex İğnesi

Progesteron; kadınlarda hipofizden salgılanan lutein hormonu yani LH ile birlikte, yumurtalıklar tarafından salınan cinsiyet hormonudur. Progesteron  hormonu sayesinde rahim her ay düzenli olarak hamileliğe hazır hale getirilir. Kadınlık hormonu olan progesteron, hamileliğin başlamasını ve sürdürülebilmesini sağlar. Ayrıca hamilelikten sonraki süreçte de meme dokusunun gelişmesini ve süt salgılamasını sağlar.

Progesteron İlaçları Ne Zaman Kullanılır?

Kimi zaman uzmanlar tarafından kadına progesteron ilaçları tavsiye edilebilmektedir. Özellikle kadınların ortak sorunu olan adet düzensizliği sorununun tedavisi için progesteron ilaçlarına sık başvurulur. Adet düzensizliği dışında sağlıksız giden ve düşük ihtimali yüksek gebelik durumlarında da progesteron ilaçlarına başvurulmaktadır. Bir önceki gebelik sürecinde düşük söz konusuysa, uzmanlar tarafından yeni gebelik döneminde progesteron ilaçları tavsiye edilir.

Progesteron ilaçları, fitil şeklinde alınabildiği gibi vücuda iğne olarak da alınabilmektedir. Progynex iğnesi olarak bilinen progesteron ilacı da kadınlar tarafından sık kullanılan ilaçlar arasındadır. Kullanılacak ilacın fitil şeklinde mi yoksa iğne olarak mı alınacağı doktor tarafından belirlenir. Ayrıca her ilaçta olduğu gibi progesteron ilaçlarını da doktor kontrolü ve tavsiyesi olmadan kullanmak oldukça tehlikelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ