Plt Ve Pct Değeri

Plt Ve Pct Değeri

Vücudun azımsanmayacak kadar büyük bir oranı kanla çevrilidir. Vücuttaki kan direkt olarak dolaşım sistemiyle alakalı olduğundan, meydana gelen rahatsızlıkların çoğu kan değerlerinde bir değişiklik göstermektedir. Çoğu hastalık, kan değerlerinde değişikliklerin oluşmasına neden olduğundan uzmanlar hastalık tanısını koymadan önce çeşitli kan testleri uygularlar. Uygulanan kan testleri genelde hemogram testi şeklinde uygulanır.

Uzmanlar tarafından hastalık tanısı için uygulanan kan testlerinde bir çok parametre vardır. Bu parametrelerin tek başına pek bir anlamı olmasa da, kan değerleri beraber incelenerek hastalığın teşhisi yapılabilmektedir.

Pct Değeri Nedir?

Hemogram yani kan sayım testinde ortaya çıkan parametrelerden biridir. Pct değeri, kan sayımında kanın ne kadarının trombositlerden oluştuğunu ifade etmektedir. Pct bir trombosit yani kan hücresidir. Pct değerinin tek başına bir klinik anlamı olmasa da diğer kan parametreleriyle değerlendirilerek hastalık teşhislerinde kullanılır.

Plt Değeri Nedir?

Plt yani plateletler trombosittirler. Trombositler, kan pıhtısının oluşumunda görev alırlar. Trombositler yani kan pulcukları kanın en küçük elemanlarıdır. Bu kan hücreleri kemik iliğinde üretilir ve dolaşım sistemi için oldukça önemlidirler.

Yapılan kan sayım testlerinde Plt ve Pct değerinin normal düzeyde olması beklenir. Ancak bazı hastalık durumlarında Plt ve Pct değerlerinde yükseklik ya da düşüklük gibi durumlar görülebilmektedir. Bu parametrelerin değişmesi daha çok dolaşım rahatsızlıklarını işaret etse de bir çok ciddi hastalığa da işaret ediyor olabilir.

Kan sayım testlerinden sonra Plt ve Pct değerlerinde yükseklik ya da düşüklük farkediliyorsa, kesinlikle uzman bir doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ