Omzum Ağrıyor Kolumu Kaldıramıyorum

Omzum Ağrıyor Kolumu Kaldıramıyorum

Omuz ağrısı, her bireyde görülebilen ve farklı nedenlere sahip olan rahatsızlık veren bir durumdur. Bazen omuzdaki eklemlerden dolayı omuz ağrısı ortaya çıkabileceği gibi bazen de başka bir organdaki sorun omuza ağrı olarak yansıyabilmektedir.

Omuzdan Kaynaklanan Ağrılar

Omuzda meydana gelen yırtılmalar, kas kasılması ya da doku zedelenmesi gibi durumlarda omzun kendisinden kaynaklı bir ağrı durumu ortaya çıkar.

Omza Yansıyan Ağrılar

İç organlar ya da boyunda meydana gelen bir aksaklık sonucunda, omuzda ağrı oluşumu gözlemlenebilir. Özellikle boyun fıtığı, boyunda düzleşme, kalp rahatsızlıkları, tümör oluşumu ya da akciğerlerden kaynaklanan ağılar bu gruba dahildir.

Omuzlarda Ortaya Çıkan Sorunlar

Omuz ağrısına yol açan ve mutlaka omuz bölgesini etkileyen sorunlardan en sık ortaya çıkan türlere aşağıda sıralanmıştır:

1-)Döndürücü Kılıf Tendiniti

Kontrolsüz bir şekilde bir cismi atma, bir nesneyi fırlatma sonucunda ortaya çıkan bu rahatsızlıkta, zaman içinde kendini belli etme durumu söz konusudur. Genellikle spor alanındaki travmalar bu nedenle oluşmaktadır. Ağrı oluşan kol üzerine yatmak mümkün değildir ve kol yukarı kaldırılamaz.

2-)Kalsifik Tendinit

Yaşı 40’ın üzerindeki kişilerde ortaya çıkan bu rahatsızlığın esas nedeni henüz bilinmemektedir. Kolda bulunan kirişlerdeki kalsiyum kristallerinde çöküş meydana gelir ve hafif olarak bir ağrı ortaya çıkar. Ağrı gittikçe şiddetlenir ve dayanılmaz bir hal alır. Ağrının ortaya çıkış ve devam ediş süresi her bir atakta değişebilmektedir. Bir haftalık ağrılar olabileceği gibi, ağrı aylarca devam da edebilir.

3-)Subakromiyal Sıkışma Sendromu

Kolda bulunan pazı kemiğinin baş kısmı ile kürek kemiğinde bulunan akromiyon çıkıntısı arasında bir “sıkışma aralığı” bulunur. Bu aralık, kolların yana açılması ile en yüksek düzeyde sıkışmaktadır. Farklı sebeplerle bu sıkışma oranı arttığında, sıkışma sonucunda omuz ağrıları ortaya çıkar. Özellikle eklemlerin yıpranması ile ağrılar azami düzeye yükselir ve birey için ciddi anlamda sorun teşkil edebilir.

Omuz Ağrısı Tedavisi

Dördüncü kılıf tendiniti adı verilen omuz rahatsızlığında, ilk olarak istirahat önerilmektedir. İki haftalık bir süreç boyunca kişinin istirahat etmesi sağlanır. İki hafta sonra ağrıda azalma söz konusu değilse, bu bölgeye sıcak fizik tedavi işlemleri uygulanır. Ağrı sona erdiğinde, küçük hareketlerle egzersizlere başlanır ve omuzdan itibaren tembelleşme olasılığının önüne geçilir.

Kalsifik tendinit tedavisinde, ilk olarak yine istirahat ve bu defa soğuk fizik tedavi uygulanmalıdır. Doktor tarafından gerekli görüldüğü takdirde omuz içine kortizon enjeksiyonu uygulanabilir. Omuz bölgesinin hareketinin en aza indirilmesi için omuzluk ya da omuz askısı kullanımı önerilebilmektedir. Subakromiyal sıkışma sendromu tedavisindeyse sıkışmanın engellenmesi, iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Bu amaçla bireye yine omuz askısı sağlanabilir.

Daha başka nedenlerle de bireylerde omuz ağrısı ortaya çıkabilmektedir. Mutlaka sebebi bulunmalı ve bu ağrının tedavisine en kısa sürede başlanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ