Oğlum Sürekli Boğaz Enfeksiyonu Geçiriyor

Oğlum Sürekli Boğaz Enfeksiyonu Geçiriyor

Çocuklarda boğaz enfeksiyonu rahatsızlığına sık rastlanmaktadır. Bunun başlıca nedeni; çocukların bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemiş olmasıdır. Buna bağlı olarak dışarıdan vücuda nüfuz eden bakteri ve virüslere karşı koyamazlar ve bunun akabinde enfeksiyon gelişebilir.

Boğaz enfeksiyonu genel olarak viral yani virüs kaynaklıdır. Virüslerin boğaz bölgesine etki etmesi sonucunda boğaz enfeksiyonu sorunu baş gösterir. Gelişen enfeksiyondan ötürü pek çok anne ve babada; “oğlum/kızım sürekli boğaz enfeksiyonu geçiriyor” şeklinde şikayetlere rastlanabilmektedir. Bu yaşlarda boğaz enfeksiyonunun tekrar etmesi yani sürekli oluşması genellikle bağışıklık sistemi zayıflığı ile ilgilidir.

Yazının devamında çocuklarda boğaz enfeksiyonu belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemlerinden detaylıca bahsedilmektedir.

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda boğaz enfeksiyonunun başlıca bulgusu boğaz ağrısı ve yutkunurken, yemek yerken hissedilen zorlanmadır. Bunun dışında aşağıdaki semptomlarda boğaz enfeksiyonunun bulguları arasındadır.

  • Vücutta halsizlik, kırgınlık hali,
  • Solunum esnasında zorlanma,
  • Ses kısıklığı,
  • Boğazda iltihaplanmadan ötürü şişme ve ağrı hissi,
  • Boğaz kuruluğu,
  • Hafif veya yüksek ateş

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu Nedenleri Nelerdir?

1-)Sinüzit

Çocuklarda boğaz enfeksiyonu görülmesinin en yaygın nedenlerinden biri sinüzittir. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da gözlenebilen sinüzit genellikle üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben oluşmaktadır.

İçi hava dolu kesecik olarak tarif edilen sinüslerin, iltihaplanması sonucunda sinüzit meydana gelir. Sinüzit sorununa çocuklarda sık rastlanmaktadır. Yetişkinlere göre daha fazla görülmesinin esas nedeni; çocuklarda bulunan sinüslerin anatomik yapılarının yetişkinlerdekine göre daha küçük ve dar olmasıdır. Buna bağlı olarak çocukların sinüslerinin enfekte olması ve iltihaplanma görülme ihtimali artış göstermektedir.

2-)Kulak İltihabı

Bakteri, virüs veya mantar kaynaklı olabilen kulak iltihabı sorununa çocuklarda fazlaca rastlanmaktadır. Genellikle dış kulak iltihabı şeklinde kendini gösteren kulaktaki enfeksiyon; çoğunlukla kirli sulardan kulağa doğru ulaşan bakterilerden kaynaklanmaktadır. Kulakta ağrı, şişlik, kulakta hassasiyet bilindik bulguları arasındadır. Ayrıca kulaktaki iltihaplanma, boğaz enfeksiyonunu da tetikleyici unsurlardan biridir.

3-)Virüs Kaynaklı Nedenler

Boğaz enfeksiyonu çoğunlukla virüs temelli olmaktadır. Çocukların kreş veya okulda başkalarından enfeksiyonu kapmaları ya da dış ortamdan zararlı virüslerin çocuğa bulaşması akabinde boğaz enfeksiyonu sorunu sık görülür.  Eğer boğaz enfeksiyonu ile birlikte çocukta yüksek ateş söz konusuysa, derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve doğru tedavi yöntemi bir an evvel uygulanmalıdır.

4-)Bademcik İltihabı

Tıp literatüründe “tonsilit” olarak ifade edilen bademcik iltihabı da boğaz enfeksiyonunun sebepleri arasındadır. Bademcik iltihabına en sık neden olan mikropların başında Streptokok bakterisi gelmektedir. Bu bakteri türü bademciklere nüfuz eder, hem boğazda hem de bademcikte enfeksiyona sebebiyet verir. Sıvı tüketimi, kuru havadan kaçınma ve ağrı kesici kullanımı ile bademcik iltihabı dolayısıyla boğaz enfeksiyonu kısa zamanda tedavi edilebilmektedir. Fakat iltihap uzun süredir devam ediyorsa yani kronikse, uzmanlar tarafından bademciklerin alınması gerekebilir. Daha detaylı ve doğru bilgi için muhakkak sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

5-)Kızamık

Bulaşıcı bir hastalık olan kızamık daha çok çocukluk döneminde görülmektedir. Virüs temelli bir hastalık olan kızamık, çocukluk çağı döküntülü enfeksiyon rahatsızlıklarının en ağırı denilebilir. Kendini ciltte lekelenmeler, yüksek ateş, boğaz ağrısı, öksürük ve boğazda enfeksiyon gibi şikayetlerle belli eder. Boğaz enfeksiyonu tek başına kızamık göstergesi olarak değerlendirilemez. Enfeksiyona eşlik eden ciltte kızarıklıklar varsa, uzman hekimler tarafından birkaç test uygulanır ve doğru teşhis en kısa sürede yapılır.

6-)Diğer Nedenler

  • Su çiçeği: Ciltte döküntü, ateş, halsizlik, boğaz ağrısı bulguları mevcuttur. Su çiçeği çocukluk çağı rahatsızlığıdır.
  • Faranjit: Öksürük, boğazda yanma, kaşıntı, kuruluk ve ağrı ile kendini gösterir.
  • Boğmaca: Bulaşıcı bir hastalık olan boğmacanın başlıca semptomları; hırıltılı nefes alma, sık sık hapşırma, yüksek ateş, mide bulantısı ve kusma, öksürük nöbetleri.

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu Tedavisi

Çocuklarda boğaz enfeksiyonu sorununun tedavisi enfeksiyonun altında yatan nedene göre farklılık gösterebilmektedir. İlk olarak enfeksiyonun uzman tarafından kaynağı tespit edilir. Doğru teşhisten sonra nedene yönelik tedavi sürecine geçilir. Eğer sürekli boğaz enfeksiyonu bademcik iltihabından kaynaklanıyorsa, uzmanlar tarafından bademciklerin alınması gerekli görülebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ