Mr, Vertebra, Servikal

Mr, Vertebra, Servikal

Omurgayı meydana getiren 33-34 kemikten her birine vertebra yani omur denir. Omurlar kafatasının hemen altındaki bölgeden başlayarak kuyruk sokumuna kadar devam ederler. İnsan omurgasında;

  • 7 tane servikal vertebra yani boyun omuru
  • 12 tane torakal vertebra yani sırt omuru
  • 5 tane lomber vertebra yani bel omuru
  • 5 tane sakral vertebra ve 4 adet koksal vertebra bulunur.

Omurlar birbirine o kadar güzel bağlanmıştır ki, hareket halinde hepsi birbirleriyle bağlantı ve düzenli bir şekilde hareket eder. Yanlış oturuş pozisyonları, yanlış yapılan ve omurların zedelenmesine neden olan hareketler, trafik kazası ve benzeri kazalar sonucunda meydana gelen omur sakatlanmaları vertebrada meydana gelen rahatsızlıkların oluşma nedenleri arasında yer almaktadır.

Omurlarda meydana gelen düzleşme, kireçlenme, fıtık oluşumu gibi rahatsızlıkların kesin olarak tespiti için doktor tarafından bazı tetkiklerin yapılması ve bu doğrultuda tanının konulması gerekmektedir.

Mr vertebra, servikal vertebrada meydana gelen rahatsızlıkların belirlenmesinde sıklıkla kullanılan bir tetkik yöntemidir. MR yani manyetik rezonans görüntüleme halk arasında emar olarak bilinmektedir.

MR canlıya zarar vermeden manyetik ışımalar ile canlı dokunun görüntülenmesini sağlar. Bu sayede kişinin omurlarında meydana gelen problemler kolayca tespit edilebilir. Bilgisayar destekli olan bu alet ile yapılan ölçümler kaydedilir ve sonrasında bu işin uzmanları tarafından yorumlanır. Aynı zamanda alerjik reaksiyonları tetiklememesi ve ilaç kullanılmaya gerek duyulmamasından dolayı görüntülemede sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

Mr, Vertebra, Servikal Tedavisi

Vertebrada meydana gelen bir hasar sonucu kişi ciddi şekilde ağrı duyabilir. Hatta bazı olgularda kişi günlük aktivitelerini yapamaz hale gelir. MR ile yapılan görüntüleme sonucunda kişinin sorunu hikayesi ile birleştirilerek bir tanı konur.

Genellikle MR sonucunda fıtıklar gözlenebilir. Bu durumda kişinin şikayetleri ve fıtığın bulunduğu bölge göz önünde bulundurularak ameliyat yapılması söz konusu olabilir.

Omurlarda meydana gelen zedelenmenin derecesinin tespiti ve buna uygun fizik tedavi yönteminin belirlenmesi kişinin rahatsızlığının hafiflemesi ve hastalığın seyrinin yavaşlatılması için çok önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ