Midem Yanıyor, Ne Yapmalıyım?

Midem Yanıyor, Ne Yapmalıyım?

Mide yanması halk arasında çok sık görülen bir şikayettir. Nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterse de, sonuçları neredeyse herkes de aynı görülmektedir.

Mide Yanması Nedir?

Mide sıvısı olan mide asidinin, yemek borusuna kaçması durumunda yemek borusundan gırtlak bölgesinde kadar uzanan yanma ve ekşime hissi mide yanması olarak tanımlanır. Aslında bakıldığında yanma, midede değil yemek borusu bölgesindedir. Fakat biz bu durumu sanki midemizde yaşanıyormuş gibi hissederiz çoğu zaman.

Halk arasında bu denli yaygın olarak gözlenen mide yanmasının nedenlerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsetmeden önce ilk olarak mide asidinin tanımını yapmakta yarar vardır.

Mide Asidi Nedir?

Midemiz tükettiğimiz besinlerin sindirimi için asidik bir sıvı salgılar. Bu sıvıya mide asidi adı verilir. Bu asidik sıvı midede belirli bir oranda salgılanarak tükettiğimiz yiyecekler parçalanır ve sindirime hazır hale getirilir. Eğer mide sıvısı(mide asidi) normal değerlerinden fazla salgılanıyorsa; bu durum ülser, reflü gibi şikayetlere davetiye çıkartabilir. Bunun tam tersi şekilde sıvı eğer az salgılanırsa da, kişide hazımsızlık gibi daha başka problemler meydana gelebilir.

Mide Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Mide yanmasının nedeni çoğu zaman gün içindeki öğünlerde tüketilen gıda ürünleridir. Ancak kimi zaman mide yanması, bu kadar basit nedenlerden kaynaklanmayabilir. Bunun dışında mide kanseri, ülser, mide polipleri gibi pek çok rahatsızlığın belirtisi olabilir. Aşağıda tüm bu etkenler detaylıca anlatılmaktadır.

1-)Tüketilen Gıda Ürünleri

Tüketilen bazı gıdalar; yemek borusu ile midenin bir araya geldiği bölgede yer alan kasın gevşemesine yol açarak mide asidinin yemek borusuna doğru kaçmasına dolayısıyla mide yanmasına neden olabilir. Bu gıdaların başlıcaları; baharatlı yiyecekler, kızartmalar, çikolata, domates, soğan gibi gıda ürünleridir.

2-)Ülser

Mide yanmasının en bariz sebeplerinden birisi ülser mide rahatsızlığıdır. Midenin mide asidi ve pepsin gibi sıvılar tarafından tahribatı akabinde midede doku kaybı yaşanması, ülser olarak tanımlanır. Ülser çoğu zaman kendisini şiddetli belirtilerle belli eden bir rahatsızlıktır. Her ne kadar midede hissedilen yanma, ülser bulgusu olsa da tek başına direkt olarak ülseri işaret etmez. Eğer beraberinde aşağıda belirtilen semptomlar söz konusuysa, en kısa sürede uzman hekime danışılmalıdır.

Ülserin diğer belirtileri:

 • Mide bulantısı ve kusma,
 • İştahsızlık,
 • Midede yanma ve ağrı,
 • Kilo kaybı,
 • Midede şişkinlik ve gaz,
 • Yemekten sonra midede ağrı hissi,
 • Hazımsızlık yaşama,
 • Gün içinde çok sık acıkma

3-)Mide Kanseri

Sindirim sistemi organlarından herhangi birinde gerçekleşen kanser oluşumu, mide kanseri olarak tanımlanır. Mide yanması nadiren de olsa mide kanseri göstergesi olabilmektedir. Ancak tek başına kanser tanısı için midede hissedilen yanma şikayeti yeterli değildir. Eğer midede yanma hissine midede şişkinlik ve hazımsızlık problemleri de eşlik ediyorsa, bir an önce gerekli tetkik ve kesin tanı için sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

4-)Mide Polipleri

Tıp dilinde gastrik polip olarak ifade edilen mide polipleri, midede yanma hissinin bir diğer yaygın nedenidir. Mide poliplerinin mide yanması dışındaki en bariz bulguları ise; midenin alt kısmında ağrı ve hassasiyet, kanama gibi şikayetlerdir.

Midem Yanıyor, Ne Yapmalıyım?

Mide yanmasının tedavi yöntemi altında yatan nedene bağlı olarak farklılık gösterebilir. Eğer tüketilen gıda ürünleri gibi ilk akla gelecek sebepten kaynaklı mide yanması yaşıyorsanız, beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmek yararlı olabilir.

 • Baharatlı ve asit içeren gıda ürünlerinden uzak durun.
 • Kızartma ve aşırı yağlı yiyecekleri mümkün olduğunca tüketmeyin.
 • Alkol tüketimini olabildiğince minimum seviyeye düşürün.
 • Çikolata yemekten uzak durun.
 • Kafein içeren içecekleri mümkün olduğunca az tüketin.
 • Daha doğal ve organik gıdalar tüketmekten yana olun. Lifli meyveler(muz, şeftali vs.) ve çiğ sebzeler tüketmeye gayret edin.
 •  Eğer ideal kilonuzun üstündeyseniz, biraz kilo vermek hem mide yanmasının önüne geçebilir hem de olası reflü rahatsızlığı ihtimalini azaltmış olur.
 • Dar kıyafetlerden, kemer kullanımından bir süre uzak durmak da mide yanmasını hafifletici ve iyi gelecek yöntemler arasındadır.

Yukarıda mide yanmasının hafifleyici, rahatlatıcı bir takım yöntemlerden bahsedilmiştir. Fakat bunlara rağmen midede hissedilen yanma şikayetiniz geçmiyorsa, altında yatan nedenin doğru tespiti ve gerekli ilaç tedavisi için mutlaka uzman hekime başvurmanız tavsiye edilir.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ