Mide Bulantısı, Unutkanlık Ve Uyku Hali

Mide Bulantısı, Unutkanlık Ve Uyku Hali

Gün içinde kişinin kendini hem fiziksel hem de beyinsel açıdan yorgun hissetmesi mide bulantısı, unutkanlık ve uyku hali sorunlarını tetikleyicidir. Fiziksel yorgunluk vücutta beyinsel yorgunluğu da etkileyebilir. Bu durumda kişide mide bulantısı ve halsizlik, yorgunluk sorunları baş gösterebilir. Yorgunluk ve halsizlik sorunları ise uyuma isteğine neden olur.

Mide bulantısı, unutkanlık ve yorgunluk gibi durumlar çeşitli hastalıkların sonucu olarak görülebilmektedir. Meydana gelen bu semptomlardan ötürü kişi gündelik hayatındaki işleri yerine getiremeyebilir. Kaslarda yorgunluk hissiyatı meydana gelebilir.

Halsizlik, Uyku Hali ve Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir?

Tüm bu rahatsızlıkların görülmesindeki en bilindik neden aşırı strestir. Modern çağın hastalığı olarak bilinen stres, hayatın hemen hemen her yerinde vardır. Özellikle iş hayatında zorlanan kişilerde, para sorunu yaşayanlarda, ailevi sıkıntısı olanlarda ve her gün işe gitmek için trafik sorunu çekenlerde stres fazlaca görülür. Stres ise zihin yorgunluğuna neden olur. Zihin yorgunluğu sebebiyle beyin normalde salgılaması gereken hormonları salgılamaz ya da az salgılar. Hormonal dengedeki bozukluk, mideyi etkileyerek mide bulantısına neden olabilir. Mide bulantısının yanında unutkanlık ve uyuma isteği baş gösterebilir.

Aşırı stres dışında depresyon ve panik atak durumlarında da bu sorunlara rastlanabilmektedir. Hayatından hiç keyif almayan ve sürekli mutsuz hisseden kişilerde unutkanlık, uyku hali ve mide bulantısı sorunları fazlaca görülür.

Ne Yapılmalıdır?

  • Stresten tamamen arınmak mümkün olmasa da, olabildiğince uzak durmakta fayda vardır.
  • Zihinsel ve bedensel yorgunluğa neden olabilecek aktivitelerden uzak durulmalıdır.
  • Alkol ve sigaradan uzak durulmalı
  • Dengeli ve düzenli beslenilmelidir.

Halsizlik, uyku hali ve mide bulantısı sorunları kimi zaman ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Özellikle deride dökülme ve nefes darlığı gibi sorunlar da yaşanıyorsa, rahatsızlık kesinlikle ihmal edilmemelidir. Hemen doktora başvurulmalı ve gerekli tetkikler bir an önce yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ