Mide Ağrısı ve Kusmuk Kokusu

Mide Ağrısı ve Kusmuk Kokusu

Mide ağrısı vücutta meydana gelen çeşitli sendromlara bağlı olarak ortaya çıkabilecek asemptomatik bir olgudur. Bu nedenle mide ağrısı tek başına hastalığın bulunmasına, hastalığın etkeninin saptanmasına yardımcı olamaz. Genellikle meydana gelen mide ağrılarını takip eden bir veya birden fazla semptom bulunmaktadır.

Mide ağrısı ve kusmuk kokusu ani şekilde meydana gelebilir. Akut bir çevresel nedenden kaynaklı ya da kronik bir hastalıktan kaynaklı olabilmektedir. Hastalığın kaynağının doğru ve kesin bir şekilde bulunabilmesi, kişinin oluşan semptomlardan en kısa süre içerisinde kurtulabilmesi ve en doğru tedavi metodundan yararlanabilmesi için muhakkak uzman bir hekime gitmesi, gerekli tetkikleri yaptırması gerekmektedir. Aksi halde meydana gelen mide ağrısı çok daha şiddetli semptomların oluşumuna, geri dönüşü olmayan problemlere sebep olabilmektedir.

Mide Ağrısı ve Kusmuk Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

1-)Gıda Zehirlenmesi

Tarihi geçmiş gıdaların tüketilmesi sonucunda gıda zehirlenmesi meydana gelebilmektedir. Bu durumda kişiden kişiye değişen semptomlar meydana gelebilir. En sık gözlenen semptomlar akut ve hızlıca gelişen, şiddetli seyreden kusma ve ateştir. Ayrıca kişilerde kusmuk kokusu alınması gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak mide bulanması gözlenebilir.

Mide krampları ile kendini gösteren gıda zehirlenmeleri ilerleyen saatlerde giderek şiddetlenir ve kişinin dayanamayacağı boyutta kramplar haline gelir. Böyle durumlarda kişi hiç zaman kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Uzmanlar tarafından gerekli görülürse midesinin yıkanması gerekli görülebilir. Mutlaka bir gece gözlem altında tutulmalıdır. Aksi halde gıda zehirlenmesine bağlı ölümler gözlenebilmektedir.

2-)Mide Hastalıkları

Midede meydana gelen fizyolojik ya da patolojik değişimlere bağlı olarak çeşitli mide hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Sıklıkla duyduğumuz ülser, gastrit, reflü bu mide hastalıklarından toplumumuzda en sık rastlanılanlarıdır. Mide hastalıklarının doğru şekilde tedavi edilmemesine, verilen ilaçların uygun şekilde kullanılmamasına bağlı olarak uzun vadede mide ağrısı, kusma, kusmuk kokusu oluşumu meydana gelebilmektedir. Böyle durumlarda kişilerin tekrar doktora gitmeleri, gerekli kontrolleri yaptırıp tedavi metodunun gerekli şekilde değiştirilmesi gerekmektedir.

NOT: Kişilerin aşırı heyecan yaptığı ya da çok stresli olduğu dönemlerde kısa vadeli olarak mide ağrıları gözlenebilir. Bu durumun altında yer alan herhangi bir patolojik etmen bulunmamaktadır. Tamamen psikolojik olan bu etmen kişinin kendini rahatlatması, stresten uzaklaşması ile kısa süre içerisinde kendiliğinden düzelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ