Mide Ağrısı Kola Vurur mu?

Mide Ağrısı Kola Vurur mu?

Mide ağrıları birçok nedene bağlı bir biçimde ortaya çıkabilir ve bu ağrılar vücudun farklı bölgelerinde de ağrıya neden olabilir. Mide en hassas organlardan birisidir ve midede ağrı görülmesi sık gözlenen bir sağlık sorunu hale gelmiştir. Günümüzde en çok görülen mide hastalıkları arasında reflü, gastrit ve ülser yer almaktadır. Bu hastalıkların tamamı mide ağrısına neden olan hastalıklardır ve ciddi tedavi gerektirirler.

Bu hastalıklarda sık sık mide ağrısı oluşur ve bu ağrılar zaman içinde sırta da vurabilir. Mide ağrıları yalnızca sırta vurmaz. Bu ağrılar oluştuğu takdirde sırtın yanı sıra kollarda da ağrılar oluşabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için mide ağrılarının neden ortaya çıktığı bulunmalı ve tedavi edilmelidir.

Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısı oluşmasının birçok nedeni olabileceği unutulmamalıdır. Bu durumda belirli bir sebep bulmak oldukça zordur. Bazen belirli bir hastalık bazen ise ani travmalar mide ağrısına neden olabilmektedir. Kişinin mide ağrısı çekmesi durumunda doktora gitmesi doğru bir tanı için ilk adımdır. Mide ağrısına neden olan etkenler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Mide Hastalıkları

Günümüzde fast-food vb. tarzda beslenme biçimlerininin hayata çok fazla dahil olması ile birlikte mide hastalıklarında büyük bir artış gözlenmiştir. Ülser, reflü vb. birçok mide hastalıklarının en büyük sebebi kişinin sağlıksız bir beslenme düzenine sahip olmasıdır. Kişinin dikkatli ve sağlıklı bir biçimde beslenmesi ile birlikte bu hastalıklar da ortadan kaybolacaktır.

2-)Mide Üşütmesi

Mide üşütmesi yaz, kış her mevsim karşımıza çıkabilecek bir hastalık türüdür. Şiddetli mide ağrılarına neden olan mide üşütmesi sorununda mide ağrısının yanı sıra mide bulantısı, yüksek ateş, halsizlik gibi belirtiler de sıklıkla görülür. Mide üşütmesinin en büyük sebebi buzlu ve aşırı soğuk içeceklerin tüketilmesi ve bilekten soğuk alınmasıdır.

3-)Hazımsızlık

Kişinin mide ağrıları çekmesinini diğer bir sebebi de hazımsızlıktır. Sindirim sisteminin düzgün bir biçimde işlememesi sonucunda midede hazımsızlığa bağlı bir biçimde ağrılar oluşabilir. Hazımsızlık sorunu durumunda basit yöntemler kullanılabilir. Hazımsızlığa iyi gelen ürünlerden birisi maden suyudur.

Mide Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Mide ağrısı tedavisinde kullanılabilecek yöntemler doktor tarafından belirlenmelidir. Kişinin sık sık mide ağrısı çekmesi durumunda tedavi edilebilmesi için en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerekmektedir. Bu şekilde mide rahatsızlıkları önemli ölçüde azalacaktır. Mide hastalıklarının ortadan kaldırılması ile birlikte mide ağrıları nedeniyle oluşan kol ve sırt ağrıları da kısa süre içinde yok olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ