Lateral Ventrikül

Lateral Ventrikül

Beyin serebro spinal sıvı diğer adıyla beyin omurilik sıvısı (BOS) ile çevrilidir. Bu sıvı beyinde kendiliğinden sürekli oluşmakta ve yenilenmektedir. Bu sıvının en büyük görevi beyini her türlü zararlı etkenden korumak, ihtiyaçlarını karşılamak ve atıkların atılımını sağlamaktır.

Ventrikül beyin bölgesinde bulunan odacıklara verilen addır. Beyin omurilik sıvısı ventriküllerde ve beynin diğer bölgelerinde dolaşmaktadır.

Lateral ventrikül;

  • Sol lateral ventrikül
  • Sağ lateral ventrikül
  • Sol lateral ventrikülün santral kısmı olmak üzere üç kısma ayrılmaktadır.

Beyin omurilik sıvı tüm bu kısımlardan geçmektedir. Beyindeki lateral ventrikül boyutu genellikle 10 milimetreden küçük olmalıdır. 10 milimetreden büyük olduğu durumlara ventrikülomegali denilmektedir. Bu durum 10 ile 15 milimetre arasında genellikle hafif olarak seyretmektedir.

Bazı durumlarda lateral ventriküllerdeki genişlemeye tıkanıklıklar ve patolojik bozukluklar eşlik edebilmektedir. Bu durumda tıkanıklıklardan kaynaklı basınçta da artma meydana gelmektedir. Bu tarz rahatsızlıklara hidrosefali denilmektedir. Hidrosefali halk arasında beyinin su toplaması olarak bilinmektedir.

Bu durum genellikle gebelikte çok sık bakılan bir rahatsızlıktır. Gebeliğin ilk dönemlerinde bu durum ultrason ile ya da MR ile kolaylıkla tespit edilebilir. Bu tarz bir rahatsızlık erken dönemde tespit edilebildiğinde kontrol altına alınabilir.

Lateral Ventrikül Asimetrik

MR ya da ultrason sonuçlarında lateral ventrikül asimetrik durumu hamilelerde 1000 kişiden 2 sinde görülmektedir. Bu durum aslında çok sık görülebilecek bir rahatsızlıktır.

Lateral ventrikül asimetrik rahatsızlığı beyinde ventrikül olarak adlandırılan odacıklarda meydana gelen büyümeye bağlı olarak gelişen bir rahatsızlıktır.

Lateral ventrikülde meydana gelen büyüme bebeklerde;

  • Aquductus damarında meydana gelebilecek bir tıkanıklıktan ya da daralmadan meydana gelebilir.
  • Annenin hamilelik esnasında geçirdiği bir rahatsızlıktan kaynaklı olabilmektedir. ( Kızamık, su çiçeği vb.)

Lateral ventrikülde meydana gelen genişleme durumunda anne hamilelik sürecinde sıkı takip altında tutulmalıdır. Hafif olgular genellikle hamileliğin son dönemlerinde iyileşmektedir. Ağır olgularda, genişlemenin 15 milimetreden fazla olduğu durumlarda bu duruma eşlik eden başka ciddi rahatsızlıklarda bulunmaktadır. En sık rastlanılan nöral tüp defektidir. Bu tarz rahatsızlıklarda bebek doğduktan sonra genellikle cerrahi bir müdahale uygulanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ