Kusma ve Uyuyamama

Kusma ve Uyuyamama

Geceleri yoğun bir biçimde mide bulantısı sorunu yaşamak kişinin uyumasına engel olabilir. Bu durumla karşılaşan bir kişinin zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmesi gereklidir.

Şiddetli ve uyutmayan mide bulantılarının birçok sebebi olabilir ve bu sebepler arasında çok ciddi sağlık sorunları yer alabilir. Kişinin bu durumda zaman kaybı yaşaması sonucunda hastalığın ilerlemesi mümkün olacaktır. Geceleri uyutmayan mide bulantısı sorununda kusma sürekli bir hale geldiği için uyku bölünür. Bu durum geçici bir süreç olsa bile kişinin bu konuda destek alması gerekmektedir. Mide bulantısı birçok sebebe bağlı olarak gelişebilir bir sorundur. Bu nedenle tanısı için doktorun önereceği testlerin büyük bir önemi bulunmaktadır.

Geceleri Mide Bulantısı Neden Olur?

Geceleri kişiyi uyutmayan şiddette mide bulantıları görülebilir. Bunun için kişinin sağlıklı bir biçimde hareket etmesi gereklidir. Geceleri mide bulantısına neden olan etkenler arasında çok sayıda neden olsa da en sık görülen nedenler arasında şunlar yer alır:

1-)Reflü

Reflü hastalığı oluşması halinde kişide mide bulantısı sıklıkla görülür. Mide asidine bağlı bir biçimde ortaya çıkan reflü sorunu çoğu kişide olan bir sağlık sorunu olsa da reflünün seviyesi her kişide farklı olabilir.

Reflü oluşmasında kişinin sağlıksız bir beslenme düzenine sahip olması da yer alır. Kişinin bu durumda tedavi olabilmesi için doktora danışması gerekir. Reflünün tedavi edilmemesi halinde kişinin mide bulantıları kişiyi uyutmayacak bir hale gelebilir. Mide bulantılarının yanı sıra karın ağrıları da sıklıkla görülür ve bu ağrılar zamanla sırt ağrısına da dönüşebilir. Kişinin tedavi olması gereklidir.

2-)Mide Üşütmesi

Kişinin mide üşütmesi yaşaması halinde midesinde sürekli olarak bulanma hissi olur. Bu durum gece gündüz devam eder ve bu sürekli bulantı hissi kişinin uyumasına da engel olur. Mide üşütmesi halinde kişinin doktora gitmesi ve muayene olması gereklidir. Mide üşütmesi tedavisi için ilaç ile tedavi olması mümkündür.

Geceleri Mide Bulantısının Diğer Nedenleri Nelerdir?

Geceleri uyumayı engelleyecek düzeyde olan mide bulantılarının birçok farklı sebebi de olabilir. Bunlar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Gıda zehirlenmesi mide bulantısına neden olan bir sağlık sorunudur. Bu durum gece de meydana gelebilir ve kişinin uyumasını engelleyecek düzeyde mide bulantısı yapabilir. Daha ciddi bir sonuç doğurmaması için acil olarak doktora gidilmelidir.
  • Geceleri uyutmayan mide bulantısının diğer bir sebebi ise ülser, gastrit gibi sağlık sorunlarıdır. Bu sağlık sorunları ciddiye alınmalı ve doktora danışılmalıdır. Bu sağlık sorunlarının belirtileri arasında mide bulantısı da yer alır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ