Kulunç Ağrısı Başa Vurur mu?

Kulunç Ağrısı Başa Vurur mu?

Sırt bölgesinde yoğun şekilde hissedilen, kollara ve bacaklara doğru da ilerleyebilen bir ağrı türü olan kulunç ağrısı, tıp literatüründe fibrositis olarak isimlendirilmektedir. Genel olarak kaslarda meydana gelen bu ağrı, vücudun çeşitli bölgelerinde de ağrı şeklinde hissedilebilir.

Kulunç Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

  • Çok hareketsiz kalan bireylerde, kaslardaki zayıflama sonucunda kulunç ağrısı ortaya çıkabilir.
  • Psikolojik olarak gergin olan ya da stres ve kaygı ile karşı karşıya kalan kişilerde, fazla kasılma sonucunda ortaya çıkan kas spazmları kulunç ağrısına yol açabilir.
  • Bölgesel olarak hissedilen yel girmesi olarak ifade edilen durum ya da kişinin cereyanda kalarak bölgesel ve özellikle sırt ağrısı hissetmesi durumunda kulunç ağrısı söz konusudur.
  • Oturma ve duruş pozisyonlarındaki hatalar, bölgesel olarak aynı kasların yoğun bir biçimde kullanılmadı gibi nedenlerle de kulunç ağrısı oluşabilmektedir.

Kulunç Ağrısı Nerelerde Hissedilir?

Bazı kişilerde noktasal olarak hissedilen bir ağrı türü olan kulunç ağrısı, genellikle spor faaliyetleri ya da yapılacak basit egzersizlerle hafifletilebilmektedir. Ciddi bir sağlık sorunu olmadığı için tıbbi müdahale genellikle gerektirmeyen bir durumdur.

Özellikle çok fazla dert edinen ve içe kapanık kişilerde sıklıkla kulunç ağrısının ortaya çıktığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Bunun ortaya çıkmasının nedeni bu gibi kişilerde, aşırı stres faktörleridir. Kasların uzun süre aşırı gerilmesi, bu ağrıların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Özellikle sırt bölgesinde şiddetli ve bölgesel ağrılar, kulunç ağrısı olabilmektedir. Ancak yalnızca sırtta meydana gelen bir ağrı, kulunç belirtisi olmayabilir. Sorun iç organlarla ilgili de olabilir bu yüzden de gerekli kontroller muhakkak sağlanmalıdır.

Kulunç ağrısı, başta genellikle hissedilmemektedir. Çok fazla ağrı olduğunda tetikleyici olarak baş ağrısını artırabilir ancak hem kulunç ağrısı hem de baş ağrısı mevcut ise büyük olasılıkla bu iki rahatsızlık, farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmıştır. Kulunç ağrısı nedeniyle ortaya çıkan baş ağrısı gibi bir bulguya genellikle rastlanmamaktadır.

Kulunç Ağrısında Tedavi

Bölgesel olarak sıcak kompres uygulaması ile ağrının hafifletilmesi sağlanabilir. Aynı zamanda uzun süre devam eden kulunç ağrılarında, bu ağrıların en aza indirilebilmesi için doktor tavsiyesi ile ağrı kesici ya da kas gevşetici türde ilaçlar da alınabilir. Ancak bu ağrının ortadan kaldırılmasında, egzersiz yapmanın önemi çok fazladır.

Bölgeye uygulanan sıcak havlu uygulaması da kaslarda gevşemeye ve kişinin rahatlamasına ortam hazırlayabilir. Ancak ciddi derecede ağrı mevcut ise mutlaka doktora gidilmelidir. Sırtın genelinde ya da özellikle orta kısmında ortaya çıkan ağrı; iç organlardan akciğer, karaciğer ya da pankreas ile ilgili bir soruna işaret ediyor olabilir. Ağrının temel nedeni belirlendikten sonra gereken tedavi işlemleri uygulanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ