Kulak Zarı Zedelenmesi

Kulak Zarı Zedelenmesi

Dış kulak ile orta kulak arasında bulunan kulak zarı, dış ortamdan gelen ses dalgaları ile temas ederek bu dalgaların ses formuna dönüştürülmesini sağlar. Yapısı gereği hassas olan kulak zarına, alınabilecek sert darbe veya hasar kulak zarında zedelenmeye yol açabilir. Zedelenme kulak zarında delinme şeklinde gözlenebilir.

Kulak zarı delinmesinin tek sebebi travma etkenleri değildir. Özellikle kulakta meydana gelen enfeksiyonlara bağlı olarak da sık görülmektedir. Problemin en bariz bulgusu ise şiddetli kulak ağrısıdır. Ancak kulak ağrısı tek başına kulak zarı delinmesini işaret etmez.

Kulak Zarı Delinmesi Belirtileri Nelerdir?

Tıp dilinde timpanik membran olarak tanımlanan kulak zarının yırtılması akabinde kulak zarı delinmesi meydana gelir. Yazının başında da belirttiğimiz gibi en bariz bulgusu kulak ağrısı olsa da tek semptom bu değildir. Bunun dışında aşağıdaki anormallikler de gözlenebilir.

  • Kulakta iltihap ve akıntı,
  • Kulakta çınlama, uğultu,
  • Geçici işitme kaybı,
  • Yüksek ateş,
  • Eğer kulak zarında yırtılma ciddi boyuttaysa baş dönmesi ve yüzde karıncalanma hissedilebilir.

Kulak Zarı Delinmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Etkenleri

Kulak zarı delinmesinin en yaygın nedeni travma etkenleridir. Kafaya veya kulağa doğru alınan hasarlar, kulak zarında zedelenmeye yol açarak yırtılmasını tetikleyebilir. Kulağın sert zemine çarpılması ya da kulak çöpünün sert ve dikkatsiz şekilde kullanılması akabinde kulak zarı delinmesi meydana gelebilir.

2-)Yüksek Sese Maruz Kalmak

Uzun süre yüksek sese maruz kalmak da kulak zarı delinmesinin sebepleri arasındadır. Özellikle eğlence klüplerinde uzun süre bulunmak ya da çok yüksek sesle müzik dinlemek, kulak zarında hasara yol açabilmektedir.

3-)Kulakta Enfeksiyon

Kulak zarı delinmesinin bir diğer yaygın nedeni de kulakta oluşan enfeksiyonlardır. Özellikle orta kulak enfeksiyonuna bağlı olarak sık görülür. Orta kulak iltihabı yetişkinlerden daha çok çocuklarda görülmektedir. Orta kulak iltihabının başlıca belirtileri şunlardır;

  • Yüksek ateş,
  • Kulakta dolgunluk hissi,
  • Kulakta şiddetli ağrı,
  • Geçici işitme kaybı,
  • Mide bulantısı ve kusma

4-)Ani Basınç Değişimleri

Normal şartlarda kulak zarının ön ve arka tarafındaki basınç dengeli vaziyettedir. Bu basınç dengesinin şaşması, değişmesi akabinde kulak zarında hasar meydana gelebilir. Özellikle uçak yolculuklarında ve aniden suya dalma akabinde basınç değişiminden dolayı kulak zarında delinme sorunu baş gösterebilmektedir.

Kulak Zarı Delinmesi Tedavisi

Kulak zarı delinmesi akabinde uzmanlar tarafından ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinin nedeni zarda oluşan yaralanmadan ötürü enfeksiyon oluşma ihtimalini minimum seviyede tutmaktır. Ardından uygulanacak tedavi yöntemi kulak zarındaki tahribatın ne denli olduğuyla ilgilidir. Uzman hekimler gerekli görürse kulak zarının dikilmesi gibi cerrahi yöntemlere başvurulabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ