Kulak Kaşıntısı Neden Olur?

Kulak Kaşıntısı Neden Olur?

Aniden meydana gelen ve uzun süredir geçmeyen kulak kaşıntısı akıllara öncelikli olarak enfeksiyonu getirmektedir. Enfeksiyon kaynaklı rahatsızlıklarda kulakta ağrı ve kaşıntı çok sık karşılaşılan semptomlardır.

Kulak kaşıntısının enfeksiyon dışında birçok sebebi olabilmektedir. Bu durum kişinin duyma fonksiyonunu da etkileyeceği için kişi böyle bir durumun kronik hal alması durumunda acilen bir uzman hekime gitmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Kulak Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Başta bakteri kaynaklı enfeksiyonlar olmak üzere çeşitli enfeksiyonlar da kulak içinde şiddetli ağrı ve kaşınma hissine sebebiyet vermektedir.

Kulağın enfeksiyon kapması küçük çocuklarda genellikle boğaz enfeksiyonlarını takiben ortaya çıkmaktadır. Kişinin kulağını kirli elleri ile temizlemeye çalışması, kulağa yabancı cisim sokmaya çalışmak enfeksiyon oluşumunun diğer sebepleri arasında yer almaktadır.

Mantar Hastalıkları

Özellikle kulak temizliğine dikkat edilmeyen, steril olmayan aletler ile kulak içi operasyonlarının yapıldığı ve kulak kepçesi ve kulak yolunun sık sık nemli bırakıldığı durumlarda kulakta mantar enfeksiyonu gözlenebilmektedir.

Mantar enfeksiyonlarında kişi kulak içerisinde şiddetli bir kaşınma hisseder. Bu durum bazen dayanılmaz bir hal alır ve acilen tedavi edilmesi gerekmektedir.

Orta Kulak İltihabı

Orta kulak iltihabı her yaş grubunda görülebilen bir hastalık olmasına rağmen genelde çocuklarda daha sık meydana gelmektedir. Sebebi çocukların kulak yapışının tam olarak gelişmemiş olması ve herhangi bir enfeksiyonda kulağa sıçramasıdır.

Orta kulak iltihabında iltihap kişinin kulağında ağrıya ve kaşıntıya sebep olabilir. Tedavi edilmediği durumda kişinin kulak zarı zarar görebilir ve duyma kaybı meydana gelebilir.

Kulak Kirliliği

Bu durum özellikle kulak yolunun ve iç kulağın kirliliğinden kaynaklanır. Genellikle kirden kaynaklı kaşıntıya ek kişinin duymasında bazı sıkıntılar vardır.

Kişinin kulaklarının yıkanması ile kısa süre içerisinde kaşıntı hissi ve duymadaki bazı problemler ortadan kalkmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ