Köpüklü ve Gürültülü Kaka

Köpüklü ve Gürültülü Kaka

Sıklıkla bebeklerde ortaya çıkan köpüklü ve gürültülü kaka sorunu, kimi zaman yetişkin bireylerde de ortaya çıkabilmektedir. Sorun bebeklerde ortaya çıktığında, bebeğin altının değiştirilmesi esnasında daha kolay fark edilir. Bebeğin huzursuzluğu da bunun fark edilmesinde önemlidir. Çünkü çoğu zaman dışkı ishal şeklindedir ve bebeğe rahatsızlık verir.

Bebeğin dışkılama sayısında artış görülmesi ve dışkının renginde ortaya çıkan bariz değişiklikler de bir başka belirti olarak kabul edilebilir. Daha çok enfeksiyonel sebeplerle ortaya çıkan köpüklü ve gürültülü kaka, yetişkinlerde çok daha kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Çok ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir durum olmasa da, nadiren de olsa tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle de ihmal edilmemesi gerekir.

Köpüklü İshal

Dışkının ishal formunda meydana gelmesi ve aynı zamanda köpüklü – mukuslu bir yapıya sahip olması, akut bir zehirlenme belirtisinin akla getirmektedir. Yetişkinlerde de bebeklerde de görülebilir. Genellikle bu duruma yol açan, bağırsak enfeksiyonlarıdır. Bebeklerin bağışıklık sistemi hayli zayıf olduğu için bu durumun ortaya çıkma olasıığı yetişkinlere göre daha fazladır.

Köpüklü İshalin Belirtileri Nelerdir?

  • Çok fazla tuvalete çıkma, çok yoğun bir şekilde dışkılama,
  • Vücut ısısının yükselmesi ve bulantıya eşlik eden kusma,
  • Baş dönmesi ve sıklıkla ortaya çıkan karın ağrısı,
  • Kokusu çok kötü ve rengi farklı dışkılama,
  • Sıvı formda dışkılama,
  • Yoğun ve hızlı bir şekilde gerçekleşen sıvı kaybı,
  • Bunlara bağlı olarak ortaya çıkan halsizlik hali, köpüklü dışkı belirtileri arasında sayılabilir.

Bebeklerde köpüklü ishal oluşumunda bahsi geçen belirtilerin hepsinden ziyade, genellikle rengi değişik dışkı durumu sıkça görülmektedir. Farklı olduğu anlaşılan dışkı rengi ya da diğer belirtiler, yetişkin bireylerde meydana geldiğinde iki ya da üç gün gözlemlenmelidir. Bu süre sonucunda halen dışkı formunda bir değişiklik yoksa, zaman geçirmeden doktora gidilmelidir.

Köpüklü ve Gürültülü Dışkı Nedenleri Nelerdir?

  • Bebeklerde bu durumun ortaya çıkmasının temel nedeni, bebeğin midesinde gaz birikmesidir. Beslenme anne sütü ile yapılıyor ise, gaz birikimi normaldir. Gazın çok fazla olması ve bebeğin bu gazı atamaması sonucunda köpüklü dışkı görülebilir. Genel olarak ishal ile birlikte görülen kakanın rengi yeşile çok yakındır. Anne sütündeki yağ dengesizlikleri, bebeğin bedeninde gaz oluşumuna yol açar ve köpüklü kaka kaçınılmaz olur. Bebeğin köpüklü kaka yapması, ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bebek hemen doktora götürülmelidir çünkü çok fazla sıvı tüketimi gerçekleşir.
  • Yetişkin kişilerde ortaya çıkan köpüklü ve gürültülü kakanın temel nedeni bağırsaklarda ortaya çıkan sorunlardır. Daha çok meyve ve sebzelerin yıkanmadan tüketilmesi gibi basit nedenlerle ishale neden olan zararlı mikroorganizmalar vücuda girer ve bu mikroorganizmalar ciddi ishale, köpüklü dışkıya ve kanlı dışkıya yol açabilir.
  • Mide hastalıkları da köpüklü kakanın bir başka nedenidir.

Hangi sebeple olursa olsun ciddi sıvı kaybına yol açan bir durum olduğu için derhal doktora gitmek gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ