Kollarda Kaşıntı

Kollarda Kaşıntı

Kollarda kaşıntı oluşumunun birçok nedeni olabilir. Kollarda aniden gelişen kaşıntılar genellikle alerjik reaksiyonlardan kaynaklanmaktadır. Alerjik reaksiyonlardan dolayı meydana gelen kaşıntılar genellikle temas bölgesinde başlar ve çok geçmeden bütün vücuda yayılır.

Kollarda meydana gelen kaşıntılar alerjik reaksiyonlar dışında başka hastalıkların belirtileri olarak da ortaya çıkabilir Özellikle liken planus olarak adlandırılan bir cilt hastalığında kollarda ve bileklerin iç kısmında kaşıntı meydana gelmesi çok sık görülür.

Kol bölgesinde ya da vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen kaşıntının sebebi egzama olabilir. Egzama çoğu zaman alerjik reaksiyonla ile karıştırılır ancak egzama genellikle metal ve benzeri maddelere karşı cildin verdiği bir reaksiyondur. Genellikle ellerde ve kollarda görülür. Kaşıntıya çoğu zaman deride meydana gelen döküntüler eşlik eder.

Halk arasında gece yanığı olarak adlandırılan zona hastalığında da kaşıntı oluşu gözlenmektedir. Vücudun her yerinde meydana gelebilecek olan bu rahatsızlık aşırı stres ve üzüntü sonucunda oluşur. Sinir ucu iltihaplanması sonucu meydana gelen bu rahatsızlık özellikle geceleri kişiyi rahatsız eder. Erken teşhis ve tedavi bu hastalığın seyri için çok önemlidir.

Kollarda Kaşıntı Tedavisi

Kollar başta olmak üzere vücudun hemen hemen her yerinde meydana gelen ve uzun süren kaşıntılar kişileri ciddi şekilde rahatsız edebilir. Sürekli kaşımaya bağlı olarak da cildin tahriş olmaması mümkün değildir.

Kollarda meydana gelen kaşıntılarda yapılması gerekenler;

  • Öncelikle kaşıntının kaynağını bulunuz. Herhangi bir rahatsızlıktan kaynaklı ise acil tedavi edilmelidir.
  • Kaşıntıyı kesmek için ilk etapta su ile yıkamak yararlı olabilir. Ancak kesinlikle sıcak su kullanmayın.
  • Kaşıntıyı kesici kremlerden kullanınız.
  • Cildiniz aşırı kuruluktan dolayı da kaşınabilir böyle bir durumda cildin nemlendirilmesi, sık sık nemlendirici sürülmesi kaşıntıyı kesebilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ