Kolesterol Baş Döndürür mü?

Kolesterol Baş Döndürür mü?

Bir yağ türü olan kolesterol, hayvansal besinlerde bulunmaktadır. Bütün hücrelerde kolesterol bulunur ve insanlara da hayvansal gıdalar yoluyla geçer. Yüksek kolesterol olarak bilinen rahatsızlık, LDL’nin ya da diğer adıyla kötü kolesterolün insan vücudunda birikmesidir. Buna karşılık yüksek kolesterolü yüksek olan kişilerde iyi kolesterol olarak bilinen HDL oldukça düşüktür.

Kanda gittikçe yüksek kolesterol zamanla damarların içine sızar ve damar duvarlarında birikerek ciddi sorunlara yol açabilir. Böbrek yetmezliği ya da felç gibi ciddi hastalıklar bunlar arasında sayılabilir. Kolesterol seviyesi yüksek olan bireylerde, genel olarak görülen şikayetler arasında mide bulantısı ve kusma, baş dönmesi, halsizlik, bölgesel uyuşma gibi sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. Bunlara ek olarak kişide denge problemleri de gündeme gelebilir.

Baş Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

  • Kolesterolden kaynaklanan kalp sorunları, kişide baş dönmesi, mide bulantısı, göğüs ağrısı, denge kaybı, görme bozukluğu ve uyuşukluk durumları ortaya çıkabilmektedir. Kolesterol nedeniyle ortaya çıkan baş dönmesi kişiye rahatsızlık verecek kadar şiddetli ise ya da uzun süredir devem ediyor ise, mutlaka kişi bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olmalıdır. Çünkü problem orta kulak ile ilgili bir soruna da işaret ediyor olabilir.
  • Orta kulakta meydana gelen denge kaybı, vertigo olarak isimlendirilmektedir. Bu rahatsızlık halk arasında “kulak kristallerinin oynaması” şeklinde ifade edilmektedir. Kişiye bağlı olarak özellikleri değişiklik gösteren vertigo, uzun bir tedavi süreci gerektirir. Aylarca bile sürebilen bu tedavide genel olarak ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Vertigo rahatsızlığı olan hastalarda genel olarak denge sorunu, sersemlik hissi, baş dönmesi, kulakta çınlama, dolgunluk, güç kaybı ya da hissi bozukluklar ortaya çıkabilir.
  • Vertigo rahatsızlığı, kulaklarda rahatsızlık hissi meydana gelmesinin yanı sıra deride döküntü ya da solgunluk, gözlerde kararma, görüntüde bulanıklık, görüşte çiftlik, baş ağrısı gibi şikayetler de görülebilmektedir.

Denge Unsurları

İnsan vücudunda denge unsurları arasında omurilik yapısı ve iç kulak sistemi birinci derecede önem taşımaktadır. Bunun yanında beyincik, beyin sapı gibi organlar, oldukça karmaşık sistemlere sahiptir.

Denge, vücuttaki farklı birçok merkez tarafından eş zamanlı olarak idare edilir ve bu merkezlerden birinde bile dengesizlik söz konusu olduğunda, bütün vücut etkilenir. Bu faktörler dikkate alınmalı ve beslenme düzeni ciddi anlamda kontrol altında tutulmalıdır. Beslenme düzeni içerisinde, doymuş yağ oranının fazla olmaması, hatta beslenme düzeninde doymuş yağlara hiç yer verilmemesi kolesterolün yükselmemesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle de hayvansal gıdalardan uzak durulmalıdır. Aksi halde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir ve bu sorunlar hayati risklerin meydana gelmesine dahi yol açabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ