Kızımın Bezinde Kahverengi Leke

Kızımın Bezinde Kahverengi Leke

Kimi zaman anne ve babalar tarafından genellikle tesadüfen bebeğin bezinde kahverengi leke görülebilmektedir. Bebeğin bezinde gözlenen leke çoğunlukla turuncu ya da kahverengi olmaktadır. Anne ve babalar hali hazırda bebekleri konusunda zaten temkinli ve telaşlıyken, bir de üstüne bezde göze çarpan kahverengi söz konusu olursa panik ve endişeye kapılırlar.

Özellikle yeni ebeveyn olmuş kimselerde bebeğin bezinde farkedilen lekelenmeden dolayı panik haline sık rastlanmaktadır. Oysaki bu durumun gayet olası ve doğal olabileceği akıllara getirilmeli, bezdeki lekelenme bir süre gözlenmelidir. Eğer leke sorunu tekrar ediyorsa, mutlaka uzman çocuk doktoruna başvurulmalıdır.

Bebeğin Bezinde Kahverengi Leke Neden Olur?

Bebek bezinde farkedilen lekelerin pek çok nedeni olabilir. Yazımızın devamında bezdeki lekenin başlıca sebeplerinden bahsediyor olacağız.

1-)Bezdeki İdrarın Hava ile Temas Etmesi

Günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte bebek bezleri de bu gelişimden nasibini almış durumda. Oldukça gelişmiş ve bebeğe rahatlık sağlayan bebek bezleri, bebek idrarını yaptıktan sonra idrar tutar ve emici özellik gösterir. Bebek bezinin üst kısmında kalan idrarın zaman içinde hava ile temas etmesi halindeyse, bezde kahverengi ve turuncu lekeler oluşabilir. Bezdeki idrarın hava temasından kaynaklanan lekelenmeler gayet doğal ve normal olduğundan korkulacak bir durum söz konusu değildir.

Bu hususta anne ve babaların dikkat edebileceği tek yöntem; düzenli olarak bebeklerinin altlarını kontrol etmeleri ve bezlerini gün içinde sık sık değiştirmeleridir.

2-)Bebeğin Susuz Kalması

Bebeğin uzun süre susuz kalması, sıvı tüketmemesi idrarın kristalleşmesine yol açar. İdrardaki kristal yapı ise bezde kendini turuncu, kahverengi lekeler halinde gösterir.

3-)Bebeğin Yeterince Anne Sütü Almaması

Bebeklerin gelişimi ev sağlığı açısından anne sütünün önemi tartışılmaz derecede önemlidir. Anne sütünün bebek tarafından az alınması hem gelişimini etkileyeceği gibi hem de idrar renginin koyulaşmasına yol açar. Koyu idrarın bezde kalıp hava ile teması sonucunda bezdeki kahverengimsi, turuncumsu lekeler daha da belirgin bir hal alır.

Bebek idrarını yaptıktan sonra sık sık bebek bezinde lekeler gözleniyorsa bunun nedeni anne sütünü az almasına bağlı olarak gelişen idrar koyuluğu olabilir. Hem bebeğin gelişimi ve sağlığı hem de bu sebepten bezde oluşabilecek lekeleri önlemek için bebeğin anne sütü ile beslenmesine ekstra özen gösterilmelidir.

4-)Kum Dökme

Bebeğin bezinde farkedilen pembe, kiremit rengi lekeler; ürat ya da fosfat kristalleri olabilir. Bu kristaller, kum dökmenin sonucu olarak gözlenir. Bebek bezindeki lekeler, bebeğinizin kum döktüğünü gösteriyor olabilir. Fakat tek başına bu lekeler, kum dökme bulgusu olarak değerlendirilemez. Bebeklerde kum dökmenin başlıca bulgularından aşağıda bahsedilmektedir;

  •  İdrar yaparken ağlama,
  • Huzursuzluk, rahatsızlık hissi,
  • Ağlama,
  • Kötü kokulu idrar,
  • Sürekli beziyle oynaması ve bezini çıkarmak istemesi,
  • İdrarda kan

Bebeklerde kum dökmenin önüne geçebilmek için 4. aydan itibaren bebeklere su verilmeli ve beslenmesine dikkat edilmelidir. Konuyla ilgili daha kesin ve detaylı bilgi almak için mutlaka çocuk doktoruna danışılmalıdır.

“Kızımın/oğlumun bezinde kahverengi leke” şikayetleri yukarıda da bahsedildiği üzere pek çok etkenle ilgili olabilir. Bebeğin yeterince sıvı almaması gibi basit nedenlerden kaynaklı olabileceği gibi, farkedilen lekeler bebeğin kum döktüğü anlamına da gelebilir. Uzmanlar tarafından yapılacak idrar testi akabinde nedene yönelik doğru tedavi en kısa sürede uygulanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ