Kesenin Gelişmemesi

Kesenin Gelişmemesi

Ultrason ile muayene sonucunda gebelik kesesi görülebilir. Gebelik kesesinin var oluşu hamileliği ve dış gebelik olmadığını gösterir. Kese embriyonun içerinde geliştiği bir yapıdır, mutlaka gereklidir. Kesenin içi embriyo için çok gerekli olan amniyos sıvısı ile kaplıdır.

Kese adet gecikmesinden birkaç gün sonra vajinal ultrason ile kolaylıkla görülmektedir. Bu durumda döllenme daha olmamış olabilir. Adet gecikmesinden yaklaşık bir hafta, on gün sonra karın bölgesinden yapılan ultrason ile kese gözükür.

Kesenin boyutları vajinal ultrasonda yaklaşık olarak iki-üç milimetre; abdominal bölgeden yapılan ultrasonda ise en az beş milimetre arasında olması gerekmektedir.

Bazı hamileliklerde kese boyutları yukarıda verilen değerlerden çok daha düşüktür. Kesenin gelişememesi birden fazla sorundan kaynaklı olabilir. Kesenin gelişememesi erken evrede embriyonun daha döllenemediğinden kaynaklı olabilir. Bu durumda biraz beklemek on günlük periyotlar ile doktor kontrolüne gitmek gereklidir.

Bazı durumlarda ise kese oluşur ancak kesenin içerisinde beklenen zamanda embriyo döllenmesi gerçekleşmez ve kesenin içi boştur. Bu durum genellikle bebeğin kalp atışının duyulmaya başladığı gebeliğin altıncı haftasından itibaren yapılan doktor muayenelerinde tespit edilir. Bu gebeliğe su gebeliği de denilmektedir.

Su gebeliği denilen aslında kesenin boş olduğu gerçekleşmeyen gebelikte yapılması gereken durum gebeliğin sonlandırılmalıdır.

Gebelikte Kesenin Geç Gelişmesi

Bazı gebeliklerde embriyonun hamilelik boyunca gelişimini ve korunmasını sağlayan gebelik kesesinin gelişmesinde sıkıntı yaşanmaktadır. Bu durum genellikle hamilelik sürecince yapılan devamlı kontrollerde kolaylıkla anlaşılır.

Gebelik esnasında kesenin yeterli gelişememesi gebeliğin ilk aylarında düşük riskinin artmasına sebep olmaktadır. Çoğu zaman ilk evrelerde gelişmeyen hamilelik kesesi sonraki aylarda hızlı bir şekilde gelişerek bebeğin zarar görmesini önlemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ