Kaslarda Yanma

Kaslarda Yanma

Kaslarda yanma ısınmadan yapılan ağır egzersizler sonucunda sıkça gözlenen bir problemdir. Genellikle kişinin bir süre istirahat etmesi ile kısa süre içerisinde geçmektedir. Kaslarda yanma çeşitli akut ya da kronik hastalıklardan dolayı da oluşabilir. Uzun süreli geçmeyen ve kişinin sosyal aktivitelerini, yaşam tarzını etkileyen durumlarda muhakkak uzman bir hekime gidilerek muayene olunmalı, bir an önce uygun tedavi gerçekleştirilmelidir.

Kaslarda Yanma Neden Olur?

1-)Diyabet

Diyabet, doğuştan ve sonradan kazanılan diyabet olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kan glikoz seviyesi sağlıklı bireylerdeki gibi pankreas tarafından ayarlanamadığı ya da pankreasın hiç çalışmadığı durumlarda gözlenmektedir.

Diyabet hastalarında uzun yıllar alınan tedavilere rağmen yüksek kan şekeri bazı olumsuzlukları beraberinde getirmektedir. Bu olumsuzlukların en başında nöropatik ağrı yer almaktadır.

Nöropatik ağrı kaslarda yanma şeklinde kendini gösteren ve kişinin ciddi ağrı çekmesine sebep olan bir rahatsızlıktır. Oluşan ağrı kişinin yürüyememesine sebep olabilmektedir.

Bu tür vakalarda kişi nöropatik ağrıyı ve kaslarda oluşan yanma hissini azaltacak bir ilaç kullanmalıdır. Bu duruma en uygun ilaç belirlenmeli ve uzman kontrolü altında kullanılmalıdır.

2-)Yanlış Yapılan Egzersizler

Yanlış yapılan egzersizler kasların yanlış hareketler sonucunda zedelenmesine hatta bazı ağır olgularda yırtılmasına kadar gidebilmektedir.

Böyle durumlarda kişi egzersiz esnasında ya da egzersizden sonra ciddi kas yanmaları hissetmektedir. İstirahat ile geçen kas yanmalarında kişinin ekstra bir şey yapmasına gerek yoktur. Ancak istirahat edilmesine rağmen geçmeyen kas ağrılarında kişi muhakkak uzman bir hekime giderek şikayetlerini dile getirmeli, gerekli tedaviyi almalıdır.

3-)Fibromiyalji

Fibromiyalji günümüzde sıkça gözlenen bir çeşit kas hastalığıdır. Bu hastalığa sahip olan bireyler ciddi kas yanmaları ve kas ağrıları duymaktadır. Kronik bir rahatsızlık olan fibromiyaljide kişi düzenli olarak doktor tarafından reçete edilmiş ağrılarını azaltıcı ilaçları kullanmalı, ağır egzersiz ve hareketlerden uzak durmalıdır.

Kaslarda yanma şikayetinin altında yatan nedenin doğru tespiti ve nedene yönelik tedavisi için mutlaka uzman hekime başvurmanız tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ