Kansızlık Stres Yapar mı?

Kansızlık Stres Yapar mı?

“Anemi” olarak bilinen ve dünyada birçok kişide sıklıkla görülen kansızlık, bazen genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkarken, bazen de vücutta gerekli vitamin ve minerallerin karşılanamaması sonucunda meydana gelebilmektedir. Kişinin yetersiz ve düzensiz beslenmesi, vitamin ve protein ağırlıklı beslenmemesi, demir içeren besinlerden uzak kalınması gibi durumlar kansızlık hastalığı için tetikleyici bir etkiye sahiptir.

Demir eksikliği nedeniyle kansızlık en sık ortaya çıkan ve ciddi sorunlara yol açabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Demir eksikliği nedeniyle başlayan kansızlık, lösemiye kadar varabilmektedir. Kansızlığın ortaya çıkış nedenlerinden bir başkası da, B12 eksikliği ya da folik asit ve magnezyum eksiklikleridir.

Kansızlık belirtileri ortaya çıkan kişilerde, stres ortaya çıkabilir. Kronik stres, kansızlık sebebiyle görülebilmektedir. Kırmızı kan hücrelerinde meydana gelen azalma, beyne giden oksijenin azalmasına yol açacağı için stres etkeni olabilir, konsantrasyon eksikliği ve huysuzluk meydana gelebilir.

Stres ve Kansızlık İlişkisi

Kansızlık ve stres arasında bir ilişkinin varlığı tıbbi olarak kabul edilmektedir. Ancak iki durum ayrı ayrı olarak tedavi edilmelidir. Kansızlığın tedavi edilmesi sonucunda stres seviyesinde de azalma ortaya çıkacaktır. Eğer kansızlık sorunu ortadan kalktığı halde aşırı stresli ruh hali devam ediyor ise, ayrı bir stres tedavisi uygulanmalıdır. Bunun için folik asit, B12 vitamini ve demir eksikliklerinin giderilmesi bu bakımdan kansızlık tedavisi sağlanabilir.

Stres etkenlerinin azaltılabilmesi için uyku düzeninin sağlanması, beslenme alışkanlığının bir düzende gerçekleştirilmesi etkili olacaktır. Aşılamayan stres faktörleri için fiziksel ya da psikolojik bir tedavi de işe yarayabilir. Kronik stresin tedavisinde uzman yardımı alınması gerekmektedir.

Kansızlığın Nedenleri Nelerdir?

Kansızlık, kan hücrelerindeki eksiklik olarak ifade edilebilir. İnsan kanı iki ayrı kısımdan oluşur.

Bunların ilki plazma ismiyle bilinen sıvı bölüm ve ikincisi, hücresel bölümdür. Hücre içindeki en önemli bölüm, kan hücrelerinin bulunduğu bölümdür. Kırmızı kan hücreleri, kemik iliğinde üretilir ve ardından kan dolaşımına katılır. Bu işlemlerde bir aksaklık meydana geldiğinde ya da kan hücrelerinin üretiminde bir sorun olduğunda, kansızlık rahatsızlığı ortaya çıkar. Kansızlığı tetikleyen sebepler ise şunlardır:

  • Regl dönemlerinde yoğun bir şekilde meydana gelen kanama sonrasında ya da ciddi travmatik durumlarda kan kaybedilmesi, kansızlığın başlıca nedenidir.
  • Vücutta demir eksikliği doğrudan kansızlık şeklinde ortaya çıkar. Hemoglobin üretimi ve vücutta kullanımı için demir çok önemlidir.
  • Sağlıksız koşullarda yaşanması, zaman içinde kansızlık oluşumuna neden olabilir.
  • Böbrek rahatsızlıklarından kaynaklanana kansızlık da kişide söz konusu olabilir. Böbreklerdeki sorunlar nedeniyle erythropoietin hormonunun salgılanamaması kansızlığa yol açar.
  • Vücudun ihtiyacı olan vitaminleri alamaması B12 eksikliği, folik asit eksikliği gibi sebeplerle de kansızlık durumu ortaya çıkabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ