Kansızlık Bacak Ağrısı Yapar mı?

Kansızlık Bacak Ağrısı Yapar mı?

Yetişkin bir bireyde, kan değerlerinden hemoglobin 11 ila 14, hemotokrit ise 40 ila 44 arasında bir yerde olmalıdır. Bu değerler, yetişkin kişiler için geçerlidir. Bu değerlerde düşüklük tespit edildiğinde, kişiye anemi teşhisi konulur. Bu rahatsızlığın tedavisi mutlaka yaptırılmalıdır.

Kansızlık ortaya çıktığında, vücudun çeşitli yerlerinde, kansızlığın bir reaksiyonu olarak ağrı ya da daha başka durumlar ortaya çıkabilmektedir. Vücudun dengesini ciddi anlamda bozan kansızlık, çeşitli organlarda sorunlar yaratabilir ya da vücutlarında farklı etkilerle karşı karşıya kalabilir. Söz gelimi kansızlık olan kişilerde, kol ve bacaklarda morarmalar görülebilmektedir. Aynı şekilde, şiddetli kalp çarpıntısı ve sürekli hissedilen yorgunluk da kansızlık sonucu ortaya çıkan olumsuz durumlardır. Bunlara ek olarak, kansızlıkta bacak ağrısı da sıkça görülen durumlardan bir tanesidir.

Kansızlık Neden Bacak Ağrısı Yapar?

Kansızlık nedeniyle bacakta oluşan ağrıların temel nedeni, doku ve kaslarda bulunan kanın yetersiz miktarda olmasıdır. Bu da kişinin daha yorgun hissetmesine yol açan bir faktördür. Kansızlık teşhisi konan kişilerde, gebelik dönemlerinde daha fazla bacak ağrısı ortaya çıkabilir. Bu nedenle demir depolarının doldurulması, vitamin ve mineral alınabilecek besinlerin tüketilmesi oldukça önemlidir.

Aynı şekilde kan yapmaya yardımcı gıdalardan pekmez tüketimi ve kırmızı et tüketimi oldukça önemli bir yere sahiptir. Gebelik dönemlerinde daha çok tek bacakta ağrı ortaya çıkabilmektedir. Bacakların gün içinde yoğun olarak kullanılması ise ağrı için tetikleyici bir etki yaratacaktır.

Kansızlıkta Bacak Ağrısı Tedavisi

Kansızlık, tıbbi tedavi gerektiren ve ciddi riskleri olan bir rahatsızlıktır. Bu nedenle mutlaka önlem alınmalı ve tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır. Ancak kansızlık nedeniyle oluşan bacak ağrısı için bireysel olarak da yapılabilecek bazı uygulamalar bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  • Ayakların ılık tuzlu suda bekletilmesi, ciddi anlamda rahatlama ve hafifleme sağlayacaktır.
  • Ağrı duyulan bacağa yavaş hareketlerle masaj yapılması da ağrının azaltılmasında etkili olacaktır. Özellikle bu işlem ile kan dolaşımı hızlanacağı için kaslara kan pompalanışı da artar ve hızlanır.
  • Ağrıyan bölge sıcak havlu ya da bandajla sarılabilir. Bu da uygulanabilecek yöntemlerden bir tanesidir.
  • Kansızlığı tetikleyen sigara tüketiminden özenle kaçınılması da çok önemlidir.

Kan değerlerinde düşüklük hangi nedenden kaynaklanıyorsa, bu doktor tarafından tespit edilmelidir. Daha çok kadınlarda görülen kansızlık, temel olarak demir eksikliği nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Tedavi sürecinde ise demir ilaçları ya da şurup doktor önerisi ile kullanılabilir.

Kansızlık önemli bir sağlık sorunudur ve ciddi hayati risk içeren kanser türü hastalıklara da davetiye çıkarabilir. Bu nedenle mutlaka doktora muayene olmak gerekmektedir. Kansızlık belirtileri ortaya çıktığında yani kişide baş dönmesi, halsizlik, bayılma, kalp çarpıntısı vs. durumlar görüldüğünde acilen doktora gidilmesi önerilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ